Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego WIDEO

Jest ich na świecie ponad 7100, chociaż państw jest tylko około 200. Niektórzy znają kilkadziesiąt, ale najważniejsze, żeby dobrze znać chociaż jeden – ojczysty, który świadczy o naszej historii, kulturze i tożsamości. Dzisiaj przypada 25. rocznica ustanowienia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Magda Sincewicz

 

Najwięcej osób na świecie porozumiewa się językiem angielskim, na drugim miejscu jest mandaryński, a na trzecim hindi. Każdy, kto uczył się języka dla siebie obcego, wie, że to niełatwe zadanie.

Tak jak pochodzący z Indii magister Uniwersytetu Śląskiego, który w Polsce jest od czterech lat. W jego kraju mówi się aż dwudziestoma trzema językami oficjalnymi. Przyjeżdżając do Polski musiał się nauczyć tylko jednego języka, ale za to dość trudnego dla obcokrajowców.

-Zaczynałem mówić po polsku w Polsce, ale już w Indiach nauczyłem się gramatyki w książce. Moim zdaniem to nic, bo tu dowiedziałem się jak trzeba nauczyć się języka polskiego. I jak trzeba komunikować się z Polakami – mówi Lalta Prasad Baishy, Szkoła Języka i Kultury Polskiej, Uniwersytet Śląski.

Bo to język pozwala w pełni okazywać emocje. To dzięki słowom mówi się o swoich uczuciach, zdradza swoje myśli i buduje relacje. 

-To jest bardzo ważne, bo właśnie uświadamia nam skąd jesteśmy i taka świadomość jest bardzo ważna – mówi Kinga,studentka Uniwersytetu Śląskiego.

W czasach internetu i otwartych granic do języka ojczystego wchodzi wiele zapożyczeń. Są jednak tacy, którzy dbają o to, by używane dawniej słowa ocalić od zapomnienia. Jak choćby Biblioteka Śląska, która przez lata prowadziła wyjątkową akcję. 

-Otrzymywaliśmy zgłoszenia słów, właśnie tych najpiękniejszych czy tych, których wolelibyśmy już nie używać, nawet z innych kontynentów – mówi Monika Wieczorek, Biblioteka Śląska.

Na każdym krańcu świata wartość języka ojczystego jest taka sama – bez względu na to, czy jest on językiem regionalnym, narodowym, oficjalnym czy nie.

-Język ojczysty jest na pewno ważnym elementem tożsamości, kultury narodowej. Myślę, że należałoby do tego podchodzić z wielką uwagą. Powinniśmy zwracać uwagę na to, w jaki sposób mówimy, do kogo mówimy, dostosowywać nasz język do odbiorcy – mówi dr Tomasz Gęsina, Uniwersytet Śląski.

Zarówno w mowie, jak i piśmie…bo tylko dzięki temu uda nam się przekazać bezcenną wiedzę przyszłym pokoleniom. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button