27 stycznia 79. rocznica wyzwolenia Auschwitz
Kolejna rocznica wyzwolenia Auschwitz odbędzie się pod patronatem prezydenta RP
79. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Ta obchodzona będzie 27 stycznia. Motywem przewodnim tegorocznych uroczystości jest człowiek…
Czego symbolem będą twarze ludzi więzionych w Auschwitz uwiecznione na rysunkach wykonanych w czasie istnienia obozu oraz po wojnie.
– Auschwitz kojarzy się dziś wielu przede wszystkim z terenem: z drutami kolczastymi, z barakami czy wieżami wartowniczymi. To pusta przestrzeń wypełniona reliktami architektury obozowej. Tymczasem dramat i znaczenie Auschwitz dotyczy nie reliktów, a człowieka. Ponad miliona ludzi, ofiar zamordowanych, zamęczonych i osób ocalałych. To ich twarze – narysowane przez nich samych – chcemy przypomnieć w przededniu 80. rocznicy wyzwolenia, która nastąpi za rok: 27 stycznia 2025 roku – mówi dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.
– Pytanie o konserwację Auschwitz, stawiane słusznie tak często w ostatnich latach, domaga się również pytania o naszą pamięć o najgłębszej istocie doświadczenia Auschwitz, jaką jest właśnie człowiek. Pamięci o człowieku nie da się zakonserwować, ale to w niej zawarte są wszystkie – nawet te niewypowiedziane – odpowiedzi na wielkie pytania o ludzi dziś, tu i teraz, w naszej tak trudnej i niepokojącej rzeczywistości – podkreśla Piotr Cywiński.
Obchody rocznicowe rozpoczną się 27 stycznia 2024 r. o godzinie 18.00 przy jednym z oryginalnych baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, którego konserwacja właśnie została zakończona.
Będą konserwować buciki dzieci, które zginęły w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau
Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
To więcej niż książka kucharska. Przepisy ocalałych z Auschwitz