reklama
Kraj

28.Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 12 stycznia. Na co będą zbierane pieniądze?

WOŚP zagra po raz 28. i po raz 28. na wyjątkowy cel! Najogólniej mówiąc – zbierane będą środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Chirurdzy wszystkich specjalności dzień i noc w całej Polsce ratują życie tych dzieci. Będziemy się skupiać przede wszystkim na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia – czytamy na stronie WOŚP.

 

3-letnie dziecko w Oknie Życia zszokowało śląski internet! TOP 5 Silesia Flesz!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Aby operacje były skuteczne i  bezpieczne i aby jak najmniej było powikłań, a wyniki wczesne i odległe nie różniły się od najlepszych na świecie, potrzebne są najnowocześniejsze i bardzo kosztowne urządzenia medyczne. Stanowią one niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czy zakładów diagnostyki obrazowej.

Należą do nich:

Powiązane artykuły
  • lampy operacyjne,
  • stoły operacyjne,
  • diatermie,
  • aparaty do znieczulenia,
  • sprzęt monitorujący,
  • urządzenia teletransmisyjne,
  • aparaty RTG z ramieniem C
  • zestawy endoskopowe.

Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.

Ogólna chirurgia dziecięca

W ostatnim roku w Polsce, w 67 oddziałach chirurgii dziecięcej wykonano ponad 80 tysięcy operacji. Choć polska chirurgia dziecięca jest na wysokim poziomie europejskim, trzeba zwiększać ilość operacji małoinwazyjnych, endoskopowych, które powodują mniejszy uraz operacyjny, zmniejszają dolegliwości dziecka związane z koniecznością operacji oraz  skracają pobyt dzieci i rodziców w szpitalu.

Potrzebny jest zarówno najnowocześniejszy i bardzo kosztowny sprzęt do operacji endoskopowych jak i edukacja zespołów zabiegowych.

Kardiochirurgia dziecięca

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała 28 lat temu dla ratowania życia dzieci z wrodzonymi wadami serca. Dzisiaj, w 9 ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej  w Polsce, wykonuje się rocznie ok. 2,5 tysiąca operacji serca u dzieci, w tym najbardziej  skomplikowane operacje u noworodków i dzieci z sercem jednokomorowym. Jesteśmy pod tym względem unikalnym krajem europejskim, a wyniki leczenia tych dzieci należą do najlepszych na świecie. Wymaga to najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego, w tym echokardiografów nowej generacji, urządzeń niezbędnych do operacji na otwartym sercu, przede wszystkim nowoczesnych aparatów do krążenia pozaustrojowego  oraz sprzętu na oddziały intensywnej terapii pooperacyjnej.

Neurochirurgia dziecięca

W 7 ośrodkach neurochirurgii dziecięcej wykonuje się rocznie ok. 3 tysięcy operacji. Operacje mózgu u dzieci wymagają, m.in. wyposażenia sal operacyjnych w ultranowoczesną nawigację i mikroskopię operacyjną. Najwyższą jakość tych zabiegów zapewniają mikroskopy z technologią 3D (trójwymiarową, tak zwane egzoskopy). Żaden ośrodek w Polsce takiego urządzenia nie posiada. Jego zakup i stosowanie w operacjach mózgu u dzieci zapewni najwyższą precyzję, zmniejszy uraz operacyjny  tkanek mózgu i poprawi wyniki leczenia.

 

źr. WOŚP

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button