Silesia Flesz najnowsze informacjeWYPADKIZdrowie

3-latka ukąszona przez szerszenia

3-latka została ukąszona przez szerszenia. W takich sytuacjach czas jest najważniejszy, dlatego stróże prawa nie zamierzali go tracić i policyjną eskortą zapewnili szybki dojazd do szpitala.

 

Policjanci z Olsztyna podczas patrolu, zostali poproszeni o pomoc przez kierowcę citroena. Jak się okazało, w aucie znajdowała się jego 3-letnia córka, która została ukąszona przez szerszenia. Wiedząc, że w takich sytuacjach liczy się każda chwila, policjanci natychmiast włączyli sygnały świetlne oraz dźwiękowe i rozpoczęli pilotaż do szpitala. Dzięki temu dziewczynka na czas trafiła do szpitala, gdzie została jej udzielona pomoc medyczna.

Ukąszenie przez szerszenia – co robić?

Na miejsce ukąszenia należy przyłożyć lód, który uchroni przed przeniknięciem jadu do krwiobiegu, a ponadto łagodzi ból i obrzęk.  Miejsce ukłucia warto przemyć wodą z mydłem lub zdezynfekować a także utrzymywać w czystości, żeby nie doszło do zainfekowania.

Z okolicy miejsca ukąszenia należy usunąć ciasno przylegającą biżuterię, aby przy narastaniu obrzęku uniknąć problemów z jej usunięciem.

Dalsze postępowanie jest zależne od reakcji osoby użądlonej, konieczna jest więc obserwacja przez kilka, kilkanaście godzin. Jeżeli w tym czasie nie wystąpi żadna reakcja oprócz miejscowej, a użądlenie nie nastąpiło w okolice głowy lub szyi, nie jest konieczna interwencja lekarska. Również, gdy wystąpiła duża alergiczna reakcja miejscowa wystarczy podanie doustnie leku antyhistaminowego (przeciwalergicznego) i dalsza obserwacja.

Każdy przypadek użądlenia w okolice głowy i szyi wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Również każde użądlenie gromadne ze względu na możliwość wystąpienia reakcji toksycznej wymaga obserwacji w warunkach szpitalnych.

Uogólniona reakcja alergiczna może u osoby uczulonej wystąpić dopiero przy kolejnym epizodzie użądlenia. Każda taka reakcja wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Gdy pojawiają się objawy ogólnoustrojowe konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.

U osoby uczulonej na jad owadów może wystąpić skrajna reakcja w postaci wstrząsu anafilaktycznego. Zazwyczaj objawy występują już po kilku minutach: zawroty głowy, silne osłabienie, kołatanie serca, duszność, kaszel, omdlenie. Należy wezwać pogotowie ratunkowe i ułożyć osobę poszkodowaną na plecach z uniesionymi nogami z wyjątkiem osób z zaburzeniami oddychania, wymiotujących oraz kobiet w zaawansowanej ciąży – wtedy należy ułożyć na lewym boku.

Każda osoba, u której w przeszłości wystąpiła uogólniona reakcja alergiczna powinna być zaopatrzona w leki przeznaczone do natychmiastowego życia w razie ukąszenia. Są to leki przeciwhistaminowe oraz sterydy do zastosowania doustnego. Jeżeli zaś wystąpiła ciężka reakcja uogólniona wówczas powinna mieć adrenalinę do podania domięśniowego. Chorzy na astmę oskrzelową powinni mieć również inhalator z wziewnym lekiem rozszerzający oskrzela.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button