4 często powtarzane mity dotyczące pielęgnacji zębów
Właściwa higiena i pielęgnacja jamy ustnej to podstawa zdrowych zębów, która przekłada się również na wygląd uśmiechu. Wokół pielęgnacji zębów narosło wiele mitów. Niektóre z nich są tak powszechne, że często uznawane za prawdziwe. Oto 4 mity dotyczące pielęgnacji jamy ustnej, które w ostatnich miesiącach można było usłyszeć najczęściej. Zweryfikuj swoją wiedzę, żeby wiedzieć, jak właściwie dbać o zęby.
1. Czy pasty do zębów z fluorem szkodzą?
Fluor w bardzo dużych ilościach może stać się szkodliwy dla organizmu tak jak i wiele innych pierwiastków przyjmowanych w nadmiarze. Ten dość oczywisty fakt stał się jednak podporą dla mitu o szkodliwości past do zębów zawierających fluor. Ilości, jakie można w nich znaleźć, z całą pewnością nie mają szkodliwego działania, co potwierdza się w licznych badaniach.
Fluor wzmacnia szkliwo zębów, poprawia jego mineralizację i ma działanie przeciwpróchnicze. Nie bez powodu pojawia się on w tak wielu pastach do zębów, w tym nawet przeznaczonych dla dzieci. Żeby przez ich stosowanie przyjąć szkodliwy dla organizmu nadmiar fluoru, trzeba byłoby dosłownie zjeść co najmniej kilka opakowań!
2. Tradycyjny aparat ortodontyczny – jedyny skuteczny?
Najbardziej znane aparaty ortodontyczne to klasyczne modele z metalowymi zamkami i prowadzonym przez nie łukiem. Wielu żyje w przekonaniu, że to jedyny skuteczny aparat, którym można wyprostować krzywo ustawione zęby, a modele ruchome są odpowiednie jedynie dla najmłodszych albo przy bardzo niewielkich korekcjach. Jak można się domyślić, nie jest to słuszna opinia.
Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę tak proste hasło jak ortodonta Warszawa, żeby przekonać się, jak wiele jest opcji. Za najwygodniejszą i najbardziej estetyczną uważa się aktualnie ruchome nakładki prostujące clear aligner.
Nakładki ortodontyczne wykonuje się z przezroczystego tworzywa po dokładnym skanie 3D zębów, dzięki czemu są idealnie dopasowane do ich ustawienia i niewidoczne po założeniu. To model ruchomy zdejmowany przed posiłkami i szczotkowaniem, dzięki czemu clear aligner nie przeszkadza przy przeżuwaniu pokarmów, nie odbarwia się pod ich wpływem i nie utrudnia dokładnej higieny jamy ustnej.
3. Ile czasu należy szczotkować zęby?
Ile dokładnie czasu należy poświęcić na szczotkowanie zębów? Odpowiedź wydaje się prosta – to 2 minuty. Nawet w elektrycznych szczoteczkach właśnie po to montuje się przecież timer, żeby wiedzieć, kiedy mycie zębów można uznać za zakończone. Warto się jednak zastanowić, czy w każdym przypadku to właśnie 120 sekund wystarczy, żeby wyszczotkować zęby? Przecież od czasu ważniejsza jest dokładność.
Zęby należy szczotkować przez przynajmniej 2 minuty – to minimalny potrzebny czas, żeby dokładnie je wyczyścić. Zamiast go odliczać, lepiej skupić się na dokładności. Każdy ząb powinno się szczotkować przez krótką chwilę, obejmując szczoteczką także linię dziąseł i wykonując niewielkie wymiatające ruchy w kierunku korony zęba.
4. Czy słone przekąski mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy?
Już dzieci wiedzą, że cukier sprzyja rozwojowi próchnicy, a jego spożycie, zwłaszcza w nadmiarze i bez właściwej higieny, może prowadzić do różnych dolegliwości. Czy to oznacza jednak, że inne składniki spożywcze nie mają żadnego wpływu na rozwój próchnicy? Oczywiście, że nie, a jednak wiele osób właśnie tak uważa!
Przekąski bez zawartości cukru także mogą stać się pożywką dla bakterii w jamie ustnej i prowadzić do rozwoju próchnicy, infekcji czy innych dolegliwości. Niezależnie od tego, co się je, należy pamiętać przede wszystkim o myciu zębów po posiłku. Bez tego resztki pokarmu pozwalają namnażać się bakteriom osłabiającym szkliwo i dziąsła.
źródło: artykuł partnera