reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Brakuje krwi! Apel RCKiK. Tych grup nie ma prawie wcale

Brakuje krwi grup minusowych – alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Zapasy się kończą. 

Podobna sytuacja z zapasami, jak w Katowicach, jest w całej Polsce. Brakuje krwi grup minusowych.

reklama

Najcenniejsza – dokładniej, najbardziej użyteczna – jest krew grupy O RhD- (ujemna), ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej (jednoimmiennej) grupy, może być przetoczona każdemu biorcy.

– Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 6 proc. Polaków. Statystyka ta jest podobna na całym świecie – odsetek takich osób waha się pomiędzy 4-9 proc. w różnych społeczeństwach – informuje RCKiK.

reklama

Oto zapasy krwi w Polsce:

Najcenniejsza - dokładniej, najbardziej użyteczna - jest krew grupy O RhD-
Stan magazynowy krwi e RCKiK w całej Polsce w listopadzie

 W Polsce najczęstsza grupa krwi to O+. Ma ją aż 4w2 proc. osób w naszym kraju. Potem jest A+. Ma ją 32 proc. osób. Grupę 0Rh+ ma 31 proc. Polaków, BRh+ – 15 proc.,  AB+ – tylko 5 proc., grupę 0-  3 proc, grupę A- 2,5 proc. Najrzadsze są grupy B-, którą ma 1 proc. Polaków, a AB- tylko pół procenta.

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych. Niestety, na razie nie mamy krwi syntetycznej (choć trwają nad nią prace), a jedynym sposobem jej pozyskania jest właśnie oddawanie.

RCKiK Katowice. Gdzie oddać krew? Harmonogram krwiobusów

GDZIE I KIEDY ODDAĆ KREW? HARMONOGRAM

Co warto wiedzieć o oddawaniu krwi?

  • Jednorazowo pobierana jest jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml
  • Pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski i odpoczynek po oddaniu— w sumie ok. 40-60 minut. 
  • Regeneracja  po oddaniu krwi następuje po ok. 12 godz.
  • Do oddania krwi należy zgłosić wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, warzywa, owoce). Unikać potraw tłustych (smalec, masło, śmietana, tłusta wędlina), które mogą spowodować, że krew będzie lipemiczna (przetłuszczona)
  • Posiadanie tatuażu nie wyklucza nikogo z możliwości oddania krwi. Konieczne jest jednak spełnienie jednego warunku – od momentu wykonania tatuażu do oddania krwi musi upłynąć 6 miesięcy.

Najcenniejszy lek

Chorzowscy lekarze podali pacjentce lek za 9 mln złotych

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button