5 godzin przerwy? Zmiany w kodeksie pracy
Zgodnie z unijną dyrektywą work-life-balance Polska zobligowana jest do dostosowania nowelizacji kodeksu pracy do określonych w niej zasad. Głównym jej celem ma być wprowadzenie równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym rodziców oraz opiekunów.
Przepisy mają wejść w życie najprawdopodobniej od stycznia 2023r. Jakie czekają nas zmiany jeśli chodzi o kodeks pracy?
Kodeks pracy. 5 godzin przerwy
Na pewno wielu rodziców ucieszy się z nowej zmiany – a mianowicie 5 godzinnej przerwy w ciągu dnia roboczego, która ma zostać przeznaczona na opiekę nad dzieckiem do 8 roku życia. Taka przerwa nierzadko jest potrzebna, jeżeli rodzic chce na przykład pojawić się na ważnym wydarzeniu w przedszkolu, czy szkole. W przypadku umówionej wcześniej wizyty lekarskiej, nie trzeba będzie także wnioskować o urlop.
Trzeba jednak dostosować się do następujących wymogów: trzy tygodnie przed planowaną przerwą należy złożyć odpowiedni wniosek, z kolei pracodawca ma czas 7 dni, aby się do wniosku ustosunkować. Jednak w przypadku odmowy musi swoją decyzję uargumentować.
Przerwa nie będzie wliczana w poczet urlopu i będzie w pełni płatna.
Praca zdalna w kodeksie pracy
Dalsze zmiany w kodeksie pracy
Kolejnym przywilejem dla rodziców ma być możliwość pracy zdalnej.
Dodatkową korzyścią ma być możliwość nie podejmowania pracy w porze nocnej, a także w systemie przerywanego czasu pracy. Pracownik nie może zostać również oddelegowany poza stałe miejsce pracy – takie rozwiązania mają pozostać dobrowolne dla rodzica lub opiekuna wychowującego dziecko do 8 roku życia.
Za naruszenia nowych przepisów mają grozić ogromne kary finansowe nawet do 30 000 złotych.
Eksperci o zmianach w kodeksie pracy
Zdania ekspertów są podzielone, część z nich uważa, że pracodawcy mogą niechętnie przyjmować nowych pracowników, którzy będą rodzicami lub opiekunami dzieci do lat 8. Wprowadzone przywileje dla rodziców, oznaczają bowiem dodatkowe koszty dla pracodawców.
mps