5 kroków do wprowadzenia zmian w twoim mieście
1. Głosuj na petycje na portalu Zmieńmy.to
Aby pomóc innym osobom, którzy wzięli sprawy w swoje ręce i chcą coś zmienić, wejdź na www.zmienmy.to, podpisz interesującą cię petycję i prześlij lub udostępnij ją swoim znajomym na Facebooku. To zajmuje dosłownie kilka chwil, a może przyczynić się do ważnych zmian. Tylko dzięki zaangażowaniu wielu ludzi możliwe jest zebranie odpowiedniej liczby podpisów koniecznych do uzyskania pozytywnej odpowiedzi od adresata petycji. Pamiętaj, że jeśli chcesz napisać petycję, to też będziesz potrzebował czyjejś pomocy. Dlatego warto się nawzajem wspierać.
2. Napisz własną petycję – zaangażuj się
Jeżeli stwierdzisz, że w Twojej okolicy wiele osób narzeka na jakiś problem, za który odpowiada samorząd czy inna instytucja, to napisz petycję. Skieruj ją do odpowiedniego adresata, którym może być urząd miasta, czy prywatna organizacja. Tworząc petycję na Zmienmy.to warto dodać ciekawe zdjęcie, aby przykuć uwagę i skłonić do zainteresowania się Twoją sprawą. Następnie ustal szacunkową liczbę podpisów potrzebną do osiągnięcia celu i zgłoś petycję do moderacji. Jeśli czegoś nie wiesz to się nie martw, nasi moderatorzy doradzą i chętnie pomogą napisać petycję – jeśli masz jakieś pytania to napisz do nas na kontakt@zmienmy.to.
3. Zdobądź poparcie i zainteresuj media
Po sprawdzeniu i zaakceptowaniu petycji przez moderatora, zostaje ona opublikowana w serwisie,
a do adresata zostaje wysłany pierwszy email z powiadomieniem o twojej inicjatywie. Kolejne emaile są wysyłane przez system w momencie, jak Twoja petycja będzie zyskiwać coraz większe poparcie. Jeśli wyznaczysz za cel 1000 podpisów to adresat dostanie wiadomość po 200, 400, 600, 800 i 1000 podpisie. Co zrobić, aby zdobyć tyle głosów poparcia? To proste, wystarczy promować Twoją petycję wśród swoich znajomych na Facebooku oraz poprzez takie portale społecznościowe, jak Wykop, Twitter czy Google+. Trzeba też pamiętać o powiadomieniu lokalnych mediów, które zazwyczaj chętnie informują o takich inicjatywach. Warto również zainteresować sprawą posła czy senatora z Twojego regionu oraz samorządowców. Więcej o tym, jak promować swoją petycję dowiesz się więcej tutaj.
4. Spotkaj się z adresatem i porozmawiaj o Twoim problemie
Spróbuj zorganizować spotkanie z adresatem petycji, podczas której osobiście przedstawisz problem i zaproponujesz swoje rozwiązanie. Taka rozmowa może znacząco przyczynić się do osiągnięcia sukcesu przez petycję. Warto też poprosić o pomoc znanych w okolicy polityków oraz zorganizować spotkanie ze zwolennikami twojej petycji, aby wspólnie naradzić się, co do dalszych działań. O efektach poinformuj na osi czasu, która znajduje się pod petycją.
5. Bądź wytrwały, walcz o swoją sprawę i osiągnij sukces
Nasze doświadczenie i obserwacje pokazują, że tylko dzięki pomocy innych oraz nagłośnieniu sprawy przez media wytworzy się presja społeczna na adresacie, która jest najczęściej niezbędna, aby Twoja petycja spotkała się z pozytywną odpowiedzią. Dlatego, aby osiągnąć swój cel, cierpliwie, konsekwentnie ale i aktywnie zbieraj podpisy i promuj swoją inicjatywę.