REKLAMA
Kategorie

500 obywateli popiera legalizację wspinaczki w Kusiętach pod Częstochową

Petycja zaadresowana do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach Bernarda Błaszczyka w ciągu tygodnia zdobyła ponad 500 podpisów obywateli. Autorem inicjatywy jest jeden z najlepszych wspinaczy w Polsce Paweł Jelonek z Klubu Wysokogórskiego w Częstochowie. W imieniu środowiska sportowców zwraca się on z prośbą o udostępnienie tzw. Diabelskiego Schroniska, jako miejsca do uprawiania boulderingu, poprzez wydanie odstępstwa od zakazu wspinania na terenie rezerwatu przyrody „Zielona Góra” w Kusiętach, w okolicach Częstochowy.

 

Bouldering, jak wyjaśnia w petycji, jest to wspinaczka po blokach skalnych bez użycia asekuracji liną. Opiera się głównie na sile mięśni własnego ciała. Do jej uprawiania nie potrzeba żadnej asekuracji, wystarczy specjalistyczny materac – tzw. crash pad. Co ważne, bouldering jest najmniej inwazyjną formą wspinaczki. Do jego uprawiania nie potrzeba wbijać ringów w skały czy w jakikolwiek inny sposób ingerować w jej strukturę. Wystarczy rozłożyć na ziemi materace i można rozpocząć wspinanie. 

 

Zdaniem przedstawiciela środowiska wspinaczy, w Polsce jest niewiele miejsc, w których można uprawiać bouldering. Dlatego Diabelskie Schronisko położone w rezerwacie przyrody „Zielona Góra” w wiosce Kusięta, jest dla wielu wspinaczy najbliższym miejscem, w którym można uprawiać ten sport. Jak podkreśla autor petycji, wydanie pozwolenia na wspinanie na terenie rezerwatu nie przyczyni się w żaden sposób do zniszczenia okolicznej fauny i flory, a wspinacze w porównaniu do większości turystów potrafią zabrać ze sobą swoje śmieci czy też posprzątać nielegalne miejsca pod ogniska.

 

Paweł Jelonek w petycji adresowanej do RDOŚ w Katowicach zauważa, że podobne odstępstwa zostały wydane na niektóre skały w Sokolich Górach oraz na Diabelskich Mostach. Diabelskie Schronisko nie jest jedyną skałą na terenie rezerwatu Zielona Góra, ale tylko na niej jest możliwość uprawiania boulderingu. Jest ona wyjątkowa w porównaniu do innych jurajskich głazów. Nigdzie indziej nie znajdziemy możliwości wspinania się w takiej jaskini oraz tak różnorodnej formacji skalnej. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jeszcze nie wydała odpowiedzi na petycję.

 

Petycję można podpisać na portalu Zmieńmy.to tutaj: http://zmienmy.to/petycja/pozwolmy-na-wspinaczke-na-zielonej-gorze-w-okolicach-czestochowy/

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button