Kategorie

Te produkty są szkodliwe dla kotów. Nie podawaj ich pupilowi

Substancje nieszkodliwe dla człowieka mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla kotów. Sprawdź sam, jakie produkty są szkodliwe dla kotów i koniecznie wyeliminuj je z diety pupila.

 

Jakie produkty neutralne dla człowieka są szkodliwe dla kotów? Ostatnio pisaliśmy o roślinach trujących dla kotów. Jednak zielone ozdoby naszych domów nie są jedynym zagrożeniem czyhającym na koty. Potencjalnie nieszkodliwe dla człowieka substancje mogą spowodować wiele krzywdy naszym pupilom.

 

Poznaj produkty szkodliwe dla kotów.

7 produktów, które są szkodliwe dla kotów - 1 (fot. pixabay.com)

Powiązane artykuły

Mleko

Mit o potrzebie picia mleka przez koty został już dawno obalony – mimo to, zdarzają się jeszcze właściciele, którzy upierają się, by podawać swoim pupilom krowie mleko. Koty – podobnie, jak inne ssaki – nie potrzebują mleka w dorosłym życiu. Mał tego, mleko jest zwyczajnie szkodliwe dla kotów. Te zwierzęta nie posiadają enzymów rozkładających laktozę zawartą w mleku. Niestrawiona laktoza fermentuje w jelitach, powodując biegunkę. Jeśli wydaje ci się, że twój kot lubi pić mleko – podawaj mu takie pozbawione laktozy.

 

7 produktów, które są szkodliwe dla kotów - 2 (fot. pixabay.com)

Czekolada

Zatrucie czekoladą w przypadku kotów jest raczej rzadkie – koty za nią nie przepadają, ponieważ nie posiadają receptorów słodkiego smaku. Jeśli jednak skuszą się na czekoladę, jest ona dla nich o wiele bardziej niebezpieczna, niż dla psów. Powodem jest teobromina zawarta w czekoladzie, z którą metabolizm kota nie jest w stanie sobie poradzić. Teobromina, podobnie jak kofeina, przyspiesza pracę serca, działa silnie moczopędnie, spazmolitycznie i rozszerzająco na naczynia krwionośne. Jest śmietelna dla kota w dawce 0,2 g – z kolei do zatrucia może dojść po spożyciu już 20 mg.

 

7 produktów, które są szkodliwe dla kotów - 3 (fot. pixabay.com)

Kofeina

Śmiertelna dawka kofeiny dla kotów to ok. 150 mg/kg masy ciała. Co ważne, nie ma skutecznego antidotum na zatrucie kofeiną – należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza.

 

7 produktów, które są szkodliwe dla kotów - 4 (fot. pixabay.com)

Ziemniaki

Zjedzenie ziemniaków jest szkodliwe dla kotów, gdyż nie trawią one skrobi. Podanie im do zjedzenia ziemniaków może poskutkować dużą niestrawnością, w efekcie czego pokarm zalegający w jelitach ulegnie procesom gnilnym, szkodząc zwierzęciu.

 

Kości i ości

Anatomia kotów przystosowała je do łapania i spożywania drobnej zwierzyny – tak więc kot żyjący na wolności raczej nie upolowałby ptaka wielkości kury (a już na pewno nie ugotowanego – bo takie kości zazwyczaj podajemy kotom). Duże kości i ości są poważnym zagrożeniem dla przewodu pokarmowego kotów – istnieje szansa, że długie i ostre elementy zaklinują się w przełyku bądź uszkodzą żołądek (zwłaszcza kości gotowane są zagrożeniem – stają się bardziej łamliwe).

7 produktów, które są szkodliwe dla kotów - 5 (fot. pixabay.com)

Surowe mięso wieprzowe

Wieprzowina nie jest dla kota pokarmem zakazanym, o ile jest ugotowana. Surowa może być siedliskiem wirionów choroby Aujeszkiego (nazywanej także wścieklizną rzekomą). Mięsa nie bada się pod kątem obecności tych wirusów, gdyż nie są one groźne dla ludzi, za to stanowią poważne zagrożenie dla psów i kotów. Choroba atakuje układ nerwowy, w konsekwencji zwierzę może cierpieć paraliże, drgawki, niedowłady, świąt prowadzący do samookaleczenia. Wścieklizna rzekoma to schorzenie śmiertelne, na które nie ma lekarstwa.

 

7 produktów, które są szkodliwe dla kotów - 6 (fot. pixabay.com)

Psie karmy

Koty są stuprocentowymi mięsożercami – wymagają wysokiego poziomu tłuszczy i białka w diecie. Podawanie kotu psiej karmy, która w dużej mierze składa się z węglowodanów, pozbawia kota wielu niezbędnych jego organizmowy składników odżywczych zawartych w kocim jedzeniu (jak np. witamin czy związków, których koty nie potrafią same wyprodukować – jak tauryna czy kwas arachidonowy). Długotrwałe karmienie kota psią karmą może prowadzić do problemów z sierścią i skórą czy chorób serca.

O symptomach, dzięki którym rozpoznamy zatrucie, pisaliśmy ostatnim razem – koniecznie przeczytajcie o roślinach, które są trujące dla waszych kotów, by zapewnić im bezpieczeństwo.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Masz kota? Tych roślin musisz się pozbyć z domu [ROŚLINY TRUJĄCE]

Marlena Borczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button