reklama
Kategorie

75 lat Instytutu Onkologii w Gliwicach. Leczyło się tu ponad 200 tys. pacjentów

Narodowy Instytut Onkologii imienia Marii Skłodowskiej- Curie w Gliwicach obchodzi swoje 75 lecie. W 1947 roku powołano tu Państwowy Instytut Przeciwrakowy ze 100 łóżkami szpitalnym, 3 klinikami oraz przychodnią wyposażoną w 2 gabinety. Od tamtej pory aż do dzisiaj leczyło się tu ponad 200 tysięcy pacjentów, z których prawie 45 tysięcy przebywało w szpitalu.

 

-To są duże liczby ciągle wzrastają bo w przeszłości było tego mniej, ale też nasze możliwości były bardziej ograniczone. Ja bym powiedział, że w historii instytutu było kilka kamieni milowych. Pierwszy to na pewno było połączenie teorii i badań tak zwanych podstawowych, laboratoryjnych z praktyką, to znaczy w laboratoriach wykluwały się pomysły nowych terapii i to połączenie sprawiało, że onkologia nie była tylko odbiorcą pewnych gotowych narzędzi leczniczych, ale również kreowała własne pomysły, własne terapie i własne badania kliniczne– prof. Krzysztof Składowski, kierownik Kliniki Radioterapii gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach

Warto wspomnieć, że na początku XX wieku szansa wyleczenia osób chorych na białaczkę czy chłoniaki była bardzo mała. W miarę upływu lat i rozwoju medycyny, znacząco się jednak zwiększyła.

Po prostu nie mieliśmy czym tych chorych odpowiednio leczyć. Sytuacja zmieniła się w latach 60-tych wraz z wprowadzeniem pierwszych statyków chemioterapii, ale wciąż te odsetki wyleczenia nie przekraczały 10 czy i kilkunastu procent. Współcześnie mamy bardzo dużo różnych narzędzi terapeutycznych oprócz tradycyjnej chemioterapii, która wciąż ma swoją rolę, to są różne formy immunoterapii, stosowanie przeciwciał sprzężonych z toksynami, to jest stymulowanie układu odpornościowego, żeby radził sobie sam z nowotworem czy w końcu inżynieria genetyczna pobranych od pacjenta limfocytów ich przeprogramowanie . Sebastian Giebel, lekarz Narodowego Instytutu

Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie. Państwowego Instytutu Badawczego. Oddział w Gliwicach Dziś w sali Sejmu Śląskiego przedstawiciele władz państwowych i samorządowych dziękowali lekarzom z Gliwic za 75 lat pracy na rzecz pacjentów, walki z rakiem i promocji profilaktyki antynowotworowej.

Autor: Monika Taranczewska

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button