Kategorie

8 tys. zakażeń na Śląsku. W powiecie rybnickim co drugi test na COVID jest pozytywny

56 proc. przebadanych próbek z powiatu Rybnickiego dało wynik pozytywny. W niektórych miastach województwa śląskiego statystyki są bardzo złe. W ścisłej czołówce są jeszcze powiat mikołowski, czy Gliwice.

 

  • Ponad dwa razy więcej osób na kwarantannie
  • W powiecie rybnickim na 400 testów 56 proc. to pozytywne
  • 61 proc. łóżek respiratorowych jest już zajęte

Prawie dwa razy więcej zakażeń w tydzień

Równo tydzień temu, w środę, Ministerstwo Zdrowia informowało, że na Śląsku wykryto prawie 4,6 tys. nowych przypadków. Statystyki rosną w drastycznym tempie. Dzisiaj to już 8042 i nie zanosi się, żeby wkrótce miała nastąpić tendencja spadkowa.

– I niestety te wzrosty widać tak, że jeśli chodzi o liczbę osób w kwarantannie – tydzień temu 71 tys. osób przebywało w kwarantannie, dzisiaj to już ponad 153 tysiące mieszkańców. Widzimy również, że POZ-y wystawiają bardzo dużo skierowań mieszkańcom na badania pod kątem obecności koronawirusa. Dzisiaj to ponad 9,9 tys. skierowań – mówi Alina Kucharzewska ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Co druga testowana osoba ma COVID

Długie kolejki do punktów wymazowych i czasem problemy z otrzymaniem skierowania. Jeszcze na początku tego tygodnia serwery były tak obciążone, że niektórzy na skierowanie czekali nawet kilka godzin.

– Mieszkańcy rzeczywiście chcą się testować – to widać choćby w punktach wymazowych na terenie województwa śląskiego. Patrząc na dane dotyczące ilości testów wykonanych na COVID, to najwięcej wykonano ich minionej doby tradycyjnie w Katowicach, bo ponad 1580. Tutaj 34 proc. z przebadanych próbek okazało się dodatnich – mówi Alina Kucharzewska.

Dalej są Gliwice. Tutaj na ponad 1,3 tys. 44 proc. z nich to wynik pozytywny. Nie lepiej w jest w Sosnowcu. Na ponad 1,1 tys. wykonanych testów 43 proc. dało wynik pozytywny. Najgorsza sytuacja jest jednak w powiecie rybnickim. Na 400 próbek aż 56 proc. stwierdziło koronawirusa. Wysoka tendencja utrzymuje się również w powiecie mikołowskim. – Tutaj 51 proc. przebadanych próbek także okazało się być dodatnich. I ponad połowa próbek pobranych od mieszkańców powiatu wodzisławskiego również okazała się być zakażona – dodaje Alina Kucharzewska.

Połowa łóżek COVID-owych jest zajęta

Jak informuje Śląski Urząd Wojewódzki na razie nie widać dynamicznych wzrostów, jeśli chodzi o zajętość łóżek COVID-owych.

– Na ponad 3 tysiące przygotowanych miejsc na terenie całego województwa ponad 1,5 tys. jest dostępne dla pacjentów – mówi Alina Kucharzewska.

W przypadku łóżek respiratorowych to zajętych jest 61 proc. z nich. – Mam nadzieję, że ta sytuacja utrzyma się jak najdłużej i nie będzie potrzeby tworzenia nowych miejsc COVID-owych – dodaje Alina Kucharzewska.

Rekord od początku pandemii

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowej liczbie nowych przypadków. To aż 53 420. Najwięcej z nich, bo ponad 8,5 tys. wykryto w województwie mazowieckim. Śląsk z wynikiem 8042 jest na drugim miejscu. Najmniej zakażeń jest z kolei w województwach lubuskim i świętokrzyskim – poniżej tysiąca. Dziś ministerstwo poinformowało także o śmierci kolejnych 276 osób zakażonych koronawirusem.

Paweł Jędrusik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button