Akademia Śląska. Pielęgniarstwo startuje w Rybniku WIDEO
Pielęgniarki potrzebne od zaraz. Coraz bardziej brakuje ich w przychodniach i szpitalach. Dlatego tak ważne jest, żeby kształcić ich coraz więcej. Będzie to możliwe w Rybniku, gdzie Akademia Śląska dostała zielone światło na rozpoczęcie edukacji 40 osób na kierunku pielęgniarstwo I stopnia. Karolina Komada.
Za trzy lata pierwsi absolwenci i absolwentki opuszczą mury kampusu przy ul. Rudzkiej w Rybniku. Akademia Śląska w Katowicach dostała zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na otwarcie studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo.
-Dwa lata temu, jak zobaczyłem to miejsce, to mówię, to jest to. W takich miejscach powinny być uczelnie. Jest miejsce i na naukę i na relaks i na spokój. Zaczynamy 1 października, także od dzisiaj szukamy naszych przyszłych studentów w szkołach rybnickich – mówi Arkadiusz Hołda, kanclerz Akademii Śląskiej.
A zapotrzebowanie jest duże, nie tylko w Rybniku, ale w całym kraju. Według raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, 34% pielęgniarek osiągnęło już wiek emerytalny. Na szczęście zwiększa się zainteresowanie tym kierunkiem, nie tylko ze strony kobiet.
-Byłam zaskoczona ilością mężczyzn na kierunku pielęgniarstwo. W czasach, kiedy ja kończyłam pielęgniarstwo to na moim roku studiów był jeden pan, to był nasz rodzynek. Natomiast teraz tych panów jest coraz więcej i są bardzo zainteresowani podnoszeniem swoich kwalifikacji – mówi Violetta Dytko, przyszła prodziekan na kierunku pielęgniarstwo w Rybniku.
Bo to nie tylko gwarancja pracy, ale i wyższej płacy.
-Moim zdaniem wynika to z tego, że każda pielęgniarka po skończonym pierwszym stopniu na wydziale pielęgniarstwa, osiągając licencjat, ma zapewnioną pracę, ponieważ rynek pracy przyjmie na ten moment każdą ilość pielęgniarek – mówi Violetta Dytko, przyszła prodziekan na kierunku pielęgniarstwo w Rybniku.
Otwarcie studiów pielęgniarstwa to dla władz miasta bardzo dobra wiadomość. Rybnik to miasto szpitalne z wieloma możliwościami dla przyszłych studentów, którzy po skończonej edukacji mogą zasilić tutejsze placówki medyczne.
-Mamy bardzo fajny element edukacyjny w postaci Edukatorium, gdzie pokazujemy historię medycyny, ale też wiele zasobów i wiele schematów funkcjonowania ludzkiego ciała. To też taki magnes dla maturzystów, dla studentów I roku – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Pielęgniarkki odgrywają bardzio ważną rolę w służbie zdrowia. W szpitalach lekarze byliby bez nich właściwie bezradni.
-Wiele funkcji, które wykonuje obecnie lekarz, może być przejęte także przez dobrze wykształcony zespół pielęgniarski. To są osoby po wyższym wykształceniu i one także mogą przepisywać jakieś niewielkie, zalecone przez lekarza recepty. Ale przede wszystkim wykonywać zabiegi i informować pacjenta, jak walczyć o swoje zdrowie. To jest niezwykła rola pielęgniarek, obecnie całkowicie inna, niż ona była 30, 40 lat temu – mówi prof. dr hab.n. med Andrzej Bochenek, prorektor ds. medycznych Wydziału Nauk Medycznych im. Zbigniewa Religi w Zabrzu.
Kampus w Rybniku został już przystosowany do zajęć praktycznych. Pomieszczenia są wyposażone w sprzęt pielęgniarski, diagnostyczny, różne fantomy, na których ćwiczenia będą odbywali studenci.