Alarm smogowy na Śląsku utrzymany! Jak się chronić przed smogiem? [7.11 ALARM SMOGOWY]
Smog na Śląsku to nie przypadek – winna jak co roku jest niska emisja. Sezon grzewczy w pełni a do pieców często trafia nie eko groszek ale miały i floty. Zadymienie w niektórych miastach – jak Gliwice czy Rybnik, 4-krotnie przekracza normy. Pył zawieszony powoduje smog także z powodów atmosferycznych – rosnąca ilość dymów z domowych palenisk w połączeniu z mała ilością wiatru, opadów i niskim ciśnieniem w efekcie dają smog. Synoptycy nie mają dla nas najlepszych wieści na najbliższe dni:
Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że w dniu 07.11.2015 (sobota) pogoda w naszym regionie będzie kształtowana na skraju zatoki niżu północnoeuropejskiego z przemieszczającą się od zachodu strefą frontu atmosferycznego. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego powinna z upływem doby poprawiać się. Tym niemniej w pierwszej połowie doby na terenie aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach mogą występować wysokie przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (powyżej 50 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.
W dniu 08.11.2015 (niedziela) południowa Polska będzie ponownie w zasięgu rozległego wyżu znad Europy Centralnej i Południowej. Bardzo możliwe będą poranne i wieczorne mgły oraz zamglenia, wiatr umiarkowany i dość silny. Taka sytuacja meteorologiczna nie powinna przyczynić się do istotnego pogorszenia jakości powietrza na obszarze województwa śląskiego. Tym niemniej tego dnia przekroczenia dopuszczalnego stężenia dobowego pyłu PM10 mogą obejmować większość terenu województwa. Pozostałe mierzone zanieczyszczenia powietrza powinny być w granicah poziomów dopuszczalnych.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:
– w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10
unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.
– w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.
Wojewoda Śląski zwraca się z apelem do mieszkańców województwa o ograniczenie na czas znaczących przekroczeń pyłu zawieszonego:
· spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),
· palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,
· wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia,
· spacerów z dziećmi.
Przypomina się o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych. Nie powinny być również spalane liście i gałęzie.