Silesia Flesz najnowsze informacje

Aleja Gwiazd Siatkówki w Katowicach. Kto odciśnie swoje dłonie 25 maja?

25 maja będzie jedną z najważniejszych dat w historii Alei Gwiazd Siatkówki. Tego dnia w Katowicach przy al. Korfantego swoje dłonie odcisną kolejne wielkie osobowości polskiej siatkówki, a w Spodku rozegrany zostanie towarzyski mecz Polska – Niemcy.

 

 

Tym spotkaniem Biało-Czerwoni zainaugurują reprezentacyjny sezon, w którym będą rywalizowali w Lidze Narodów, mistrzostwach Europy oraz kwalifikacjach olimpijskich.

Katowice to mekka polskiej siatkówki. Mamy legendarny Spodek, prowadzącą do niego Aleję Gwiazd Siatkówki oraz wspaniałych kibiców. Siatkarskie wydarzenia to dla nas niezapomniane sportowe emocje, w których chętnie uczestniczą nasi mieszkańcy. To właśnie dzięki dopingowi kibiców Spodek potrafi odlecieć i poprowadzić reprezentację Polski po zwycięstwo. Dla mnie osobiście emocje i wibracje Spodka podczas siatkarskich wydarzeń są czymś wyjątkowym. Trudnym do opisania. Dzisiaj wiele aren jest większych, nowocześniejszych… jednak nie tylko moje zdanie jest takie, że w Spodku mamy wyjątkową atmosferę dla siatkówki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dalej będziemy rozwijać katowicką Aleję Gwiazd Siatkówki, dlatego w kwietniu podpisaliśmy list intencyjny w tej sprawie, który daje taką możliwość do 2030 roku. W tym roku spotkamy się na al. Korfantego, przy Alei Gwiazd Siatkówki już 25 maja! Dodatkowo będzie to okazja do wzięcia udziału w meczu towarzyskim Polska-Niemcy, który odbędzie się oczywiście w Spodku – przypomina prezydent.

Odciski dłoni 2023

W tym roku tablice z odbiciem swoich dłoni odsłonią: Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek, Bartosz Kwolek, Dorota Świeniewicz, Małgorzata Glinka, Paweł Papke. Swoją tabliczkę z logotypem odsłoni także sponsor – Operator sieci Plus. Tego samego dnia w katowickim Spodku odbędzie się mecz towarzyski, który rozegrają reprezentacje Polski i Niemiec. Trenerem gości jest Michał Winiarski, który również odbijał swoje dłonie w Alei Gwiazd Siatkówki.

Aleja Gwiazd Siatkówki w Katowicach ma 6 lat

Aleja Gwiazd Siatkówki w Katowicach przy al. Korfantego została uroczyście otwarta w maju 2017 r. i upamiętnia wybitne postaci siatkarskiego świata. Wyróżnia ją unikalna, pamiątkowa ławeczka, na której znajduje się replika Pucharu Mistrzostw Świata z 2014 r., zdobytego w katowickim Spodku przez reprezentację Polski.

Zasłużeni dla siatkówki

W trakcie pierwszej edycji tablice z odciskami swoich dłoni, odsłonili: Marcin Możdżonek, Andrzej Wrona, Karol Kłos, Michał Kubiak, Łukasz Kadziewicz, Paweł Zatorski. W 2018 uhonorowani zostali: trener Stephane Antiga, Piotr Nowakowski, Fabian Drzyzga, Rafał Buszek, Dawid Konarski, Mateusz Mika. W edycji 2019, katowicka galeria sław wzbogaciła się o tablice: Pawła Zagumnego, Piotra Gruszki, Bartosza Kurka, Piotra Gacka, Vitala Heynena, komentatorskiego duetu – Wojciecha Drzyzgi i Tomasza Swędrowskiego. W roku 2020, z powodu pandemii, Aleja Gwiazd Siatkówki nie odbyła się. 2021 to rok, gdy w ramach Mistrzostw Europy w Siatkówce odbyło się uroczyste odsłonięcie tablic, na których pojawiły się nazwiska takich ludzi sportu jak: Jakub Kochanowski, Damian Wojtaszek, Grzegorz Łomacz, Mariusz Wlazły, Michał Winiarski, Sebastian Świderski, Waldemar Wspaniały, Jacek Kasprzyk. Dodatkowo odsłonięto tablicę z okazji 50-lecia katowickiego Spodka. W 2022 w ramach organizowanych Mistrzostw Świata w Siatkówce odsłonięto tablice: Damiana Schulza, Artura Szalpuka, Krzysztofa Ignaczaka, Wilfredo Leona, Roberta Prygla.

Aleja Gwiazd Siatkówki 2023

Małgorzata Glinka – jedna z najlepszych polskich siatkarek w historii. Przez lata stanowiła o sile reprezentacji, w której od 1996 do 2014 rozegrała 286 meczów. Liderka Złotek, dwukrotna mistrzyni Europy w 2003 i 2005 roku, najlepsza siatkarka Starego Kontynentu w 2003 roku. Dwukrotna triumfatorka Ligi Mistrzyń (2011, 2013), zdobywczyni Pucharu CEV (2001) i Pucharu Top Teams (2007), laureatka CEV Lifetime Award 2013 za całokształt kariery sportowej. Z sukcesami grała w ekstraklasie polskiej, hiszpańskiej i włoskiej. Wyróżniona wieloma indywidualnymi nagrodami w największych krajowych i międzynarodowych imprezach. Razem z Kamilem Składowskim autorka książki „Wszystkie odcienie złota”.

Dorota Świeniewicz – jedna z najlepszych polskich siatkarek w historii. Dwukrotna mistrzyni Europy w 2003 i 2005 roku, najlepsza siatkarka Starego Kontynentu 2005, w reprezentacji Polski rozegrała 325 meczów w latach 1991-2009. Triumfatorka Ligi Mistrzyń 2006, Pucharu Zdobywców Pucharów 2000, Pucharu CEV 2005. Z sukcesami grała w ekstraklasie polskiej i włoskiej. Wyróżniona wieloma indywidualnymi nagrodami w największych międzynarodowych i krajowych imprezach. Po zakończeniu kariery sportowej z powodzeniem próbuje swoich sił w roli trenerki, komentatorki telewizyjnej i popularyzatorki siatkówki wśród najmłodszych.

Mateusz Bieniek – jeden z filarów reprezentacji Polski, w której od 2015 roku rozegrał 157 meczów.  Z drużyną narodową zdobył złoty 2018 i srebrny 2022 medal mistrzostw świata, dwa brązowe medale mistrzostw Europy oraz srebrne i brązowe medale Ligi Narodów i Pucharu Świata. Wyróżniony wieloma indywidualnymi nagrodami w największych międzynarodowych i krajowych imprezach. Karierę rozpoczynał w Norwidzie Częstochowa, który w sezonie 2022/23 awansował do PlusLigi. Z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle wywalczył dwa mistrzostwa Polski i dwa Puchary Polski.

Bartosz Kwolek – swój marsz ku siatkarskim szczytom rozpoczął w 2013 roku, kiedy to z reprezentacją Polski zdobył mistrzostwo Europy Wschodniej (EEVZA). W następnych latach razem z Biało-Czerwonymi znaczył swój złoty ślad w czempionatach światowych i kontynentalnych juniorów młodszych i juniorów, otrzymując również wyróżnienia indywidualne. Naturalną więc koleją rzeczy był debiut w seniorskiej reprezentacji Polski, z którą zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo świata oraz medale Pucharu Świata i Ligi Narodów.

Aleksander Śliwka – bardzo wcześnie trafił do seniorskiej reprezentacji Polski, której szybko stał się mocnym punktem. Z drużyną narodową seniorów, zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo świata oraz medale mistrzostw Europy, Pucharu Świata i Ligi Narodów. Wcześniej odnosił sukcesy z ekipami młodzieżowymi. Trzykrotnie z rzędu z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle wygrał Ligę Mistrzów, będąc MVP Super Finału w 2021 roku. Otrzymał szereg innych indywidualnych nagród w imprezach krajowych i zagranicznych.

Paweł Papke – od najmłodszych lat dawał o sobie znać jego talent. W 1997 roku zdobył z reprezentacją Polski juniorów złoty medal mistrzostw świata. W seniorskiej drużynie narodowej w latach 1996-2003 rozegrał 149 meczów. Pięciokrotny mistrz Polski z Mostostalem-Azotami Kędzierzynem-Koźle. Po zakończeniu kariery sportowej z sukcesami działał na polu społecznym i politycznym. W latach 2015-2016 był prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Poseł na Sejm RP VII, VIII i IX kadencji.

25-lecie współpracy z Plusem – w trakcie 25 lat współpracy wszystkie reprezentacje Polski mężczyzn i kobiet (seniorów, juniorów i kadetów) zdobyły na najróżniejszych turniejach łącznie aż 91 medali: 35 złotych, 27 srebrnych i 29 brązowych. Z udziałem Plusa, jako sponsora, odbywały się w Polsce największe siatkarskie turnieje: cztery Finały Ligi Światowej, dwukrotnie mistrzostwa Europy kobiet, trzykrotnie mistrzostwa Europy mężczyzn, dwukrotnie mistrzostwa świata mężczyzn oraz mistrzostwa świata kobiet.

Początek towarzyskiego meczu Polska – Niemcy o godz. 20.30/25maja/Spodek.

Kolejni siatkarze w Alei Gwiazd Siatkówki w Katowicach [WIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button