Kategorie

Alert RCB: smsy dotrą także do Polaków za granicą [OSTRZEŻENIE RCB]

Skończył się półroczny pilotaż Alertu RCB. Właśnie weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo telekomunikacyjne, która zawiera przepisy regulujące jego funkcjonowanie. Nowy system SMS-owego powiadamiania ludności o zagrożeniach informuje każdego użytkownika telefonu komórkowego o grożącym niebezpieczeństwie.

 

TOP 5 SILESIA FLESZ: Arni pokazał w Katowicach kaloryfer, a urzędnicy rachunki za śmieci!

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak podczas podsumowania pilotażu i uruchomieniu kampanii informacyjnej powiedział, że teraz najważniejszym zadaniem jest uświadomienie wszystkim wagi ostrzeżenia wysyłanego na telefony komórkowe.

„Alert RCB należy potraktować poważnie i zastosować się do zaleceń przekazanych w komunikacie” – zaznaczył dyrektor RCB przypominając, ze nowy system powstał po tragicznych wydarzeniach w Suszku. W zeszłym roku podczas nawałnicy zginęły dwie dziewczynki wypoczywające na obozie harcerskim.

Nowy system powiadamiania ludności o zagrożeniach pozwala bardzo szybko dotrzeć do ludzi, żeby ich ostrzec przed tym, co może się wydarzyć” – powiedziała podczas podsumowania pilotażu podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Wanda Buk, dodając, że cieszy się, że Alert RCB staje się na stałe funkcjonująca usługą.

Wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz powiedział natomiast o zmianach, który wchodzą w życie w wyniku pilotażu.

„Od 12 grudnia zmniejszamy obszar na który będzie wysyłany Alert RCB, żeby był bardziej precyzyjny. Do tej pory  mogliśmy wysyłać SMS-y do ludzi na terenie całego województwa, a teraz możemy wysyłać nawet na teren jednego zagrożonego powiatu” – powiedział wicedyrektor RCB. Grzegorz Świszcz poinformował również, że RCB jest gotowe do wysyłania SMS-ów z ostrzeżeniami do Polaków za granicą oraz do obcokrajowców w Polsce w języku angielskim.

Większość zdarzeń, przy których będzie wykorzystywany Alert RCB, dotyczy zjawisk meteorologicznych. Jednak Teresa Zawiślak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaznaczyła, że SMS-y będą wysyłane tylko przy zjawiskach bardzo niebezpiecznych i bardzo gwałtownych, takich jak takich jak: burze, intensywne deszcze, wezbrania powodziowe oraz nagłe ochłodzenie czy  intensywne opady śniegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button