Alerty IMGW przed silnym wiatrem i ulewami
IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą. W kilku regionach wciąż obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne – także drugiego stopnia – przed silnym wiatrem.
Pomarańczowe ostrzeżenia przed silnym wiatrem obowiązują w województwach:
– śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, żywieckim;
– małopolskim, w powiatach: oświęcimskim, wadowickim, suskim, myślenickim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim;
– podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim.
Prognozowane jest wystąpienie silnego, południowego wiatru o średniej prędkości do 50-60 kilometrów na godzinę, w nocy w porywach do 110 km/h, z kierunków południowych. Ostrzeżenia w większości miejsc będą ważne do godziny 20 w piątek.
Dziś pochmurnie z opadami deszczu. Możliwe burze.
Temperatura od 10°C na zachodzie do 16°C na południowym wschodzie.
Nadal wietrznie: wiatr umiarkowany i dość silny, w centrum i na wschodzie w porywach do 75 km/h, na Pogórzu Karpackim do 110 km/h; po południu słabnący.#IMGW pic.twitter.com/skFY2mvzYI
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) November 3, 2023
Ostrzeżenia pierwszego stopnia zostały wydane dla województw:
– łódzkiego, we wschodniej części;
– mazowieckiego, w północno-zachodniej część województwa;
– kujawsko-pomorskiego, w powiatach: lipnowskim, rypińskim, brodnickim;
– warmińsko-mazurskiego;
– podlaskiego, w powiatach: kolneńskim, grajewskim, augustowskim, sejneńskim, suwalskim, Suwałki).
W tych regionach ma wiać ze średnią prędkością do 35-40 km/h, w porywach do 75-80 km/h, z południa i południowego wschodu. Ostrzeżenia będą obowiązywać do godz. 16 w piątek.
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.