Alkoholizm w Polsce. Alkoholizm w czasie pandemii. Smutna prawda
Uzależnienie od alkoholu jest definiowane jako kompleks zjawisk fizjologicznych i behawioralnych oraz poznawczych, wśród których spożycie alkoholu dominuje nad wszystkimi innymi zachowaniami. Alkoholowi często towarzyszą inne zachowania patologiczne, jak uzależnienie od środków psychoaktywnych, przemoc w rodzinie czy bieda.
Prohibicja na świecie
O ile w krajach muzułmańskich takich, jak na przykład Malediwy, Kuwejt czy Arabia Saudyjka, prohibicja nikogo nie dziwi, o tyle w krajach europejskich takie zakazy są już zaskoczeniem.
W krajach nordyckich restrykcyjnie jest regulowany dostęp do alkoholu, wyjątkiem jest Dania, w której dostęp do alkoholu jest podobny, jak w Polsce. Finlandia poczyniła już pierwsze kroki w kierunku liberalizacji praw dotyczących spożycia alkoholu.
Jednak najbardziej sztandarowym przykładem prohibicji są Stany Zjednoczone. W latach 1920-1933 funkcjonował całkowity zakaz produkcji oraz sprzedaży alkoholi. Został on zniesiony podczas prezydentury Franklina Delano Roosevelta, dlatego, że nie przynosił spodziewanych efektów.
Alkoholizm w Polsce
Średnia ilość spożycia alkoholu w Polsce jest większa niż w innych krajach europejskich.
Szacuje się, że ok 2,5 mln Polaków nadużywa alkoholu, z czego ok. 700-900 tysięcy ma problem z uzależnieniem. Niestety, problem z alkoholem często jest związany z przemocą w rodzinie, biedą czy bezdomnością.
Bardzo ciężko zapanować nad sytuacją, która rocznie, wraz z akcyzą na wyroby tytoniowe, znacząco zasila budżet państwa.
Na początku 2022 roku mieliśmy do czynienia z kolejną podwyżką na alkohol. Rząd tłumaczy się, że w ten sposób chce zniechęcić obywateli do spożywania alkoholu.
Podwyżka jednak zdecydowanie zwiększy dochody budżetu państwa o 2,03 mld zł w 2022 roku.W ciągu dziesięciu lat, zyski mają wynieść nawet do 105 mld złotych – jak szacuje się w ocenie skutków regulacji, załączonej do projektu ustawy.
Alkoholizm w czasie pandemii
Osoby zmagające się z problemem alkoholowym, podczas lockdownów, zostali odcięci od jakiejkolwiek pomocy – odwołano spotkania społeczności AA, wstrzymano psychoterapie oraz dostęp do ośrodków stacjonarnych. Ludzi z problemami alkoholowymi niestety przybywało w związku z izolacją, utratą pracy czy bliskich.
WHO alarmuje
Alkohol szkodzi nie tylko zdrowiu, ale może być bezpośrednią przyczyną utraty życia – szacuje się, że ludzie częściej umierają w związku z nadmiernym spożyciem alkoholu, niż przez gruźlicę, HIV/AIDS czy cukrzycę.
Roślina kudzu w walce z alkoholem
Korzeń kudzu (kudzu root) jest to dziko rosnąca roślina, która według najnowszych badań jest pomocna przy uzależnieniach od alkoholu. Według badań naukowców z Massachusetts, po 7 dniowym podawaniu wyciągu z kudzu (500 mg), stwierdzono, że ilość wypijanego alkoholu zmniejszyła się o ok. 40 %. Związki zawarte w tej roślinie są podobne do tych, które zostają wydzielane po spożyciu alkoholu, w związku z tym nie ma wówczas potrzeby sięgania po używkę.
Skarżyńska