Ambasada Śląska zamiast KWK Wesoła WIDEO
Materiał: Karolina Komada
Jest koncepcja zagospodarowania terenów po kopalni Mysłowice. Ze wstępnych planów wynika, że ma powstać tam Ambasada Śląska, tereny rekreacyjne, sala koncertowa i przestrzeń gastronomiczna. W drugiej połowie 2024 roku miasto będzie starać się o dofinansowanie do realizacji tej wizji.
Tereny po Kopalni Węgla Kamiennego w Mysłowicach, która została zamknięta w 2008 roku, mają zostać zrewitalizowane. Plany są znane od dawna, ale teraz jest już konkretna koncepcja.
-Na całym tym terenie, który mieliśmy do opracowania, czyli 4 hektarach, tworzymy miks różnych funkcji. Będzie to przede wszystkim część gastronomiczna, będzie część związana z promocją i tożsamością Śląską. Będzie dużo przestrzeni rekreacyjnej i przestrzeni wspólnej dla mieszkańców – mówi Łukasz Homan, architekt i twórca projektu.
W koncepcji uwzględnione jest muzeum I Powstania Śląskiego, tereny zielone, hotel, centrum aktywności ruchowej i rozrywki.
-W środkowej części, czyli sercem tego projektu, najważniejszym obiektem, jaki tu planujemy, ma być Śląski Dom Kultury. Nazywamy to Ambasadą Śląską. Ma to być wyjątkowy obiekt, który będzie pełnił różnorodne funkcje związane z promowaniem tożsamości i dziedzictwa śląskiego – mówi Łukasz Homan.
Miasto przejęło tereny po kopalni od SRK w 2021 roku. Od tamtej pory trwają dyskusje na temat jego zagospodarowania, ale i tak na końcu wszystko będzie zależeć od pieniędzy.
-Można tylko i wyłącznie oczekiwać możliwości pozyskania środków z funduszu sprawiedliwej transformacji kolejnych środków, bo te 7.5 mln, o których mówiłem, to są środki już wstępnie przyznane miastu. Mamy przyznane 49 mln na drogi dojazdowe, więć uważam, że to jest kapitalny początek. Oprócz tego należy pamiętać, że to jest teren, który trzeba oddać w ręce przedsiębiorców i firm, które chciałyby tam inwestować – mówi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.
Rewitalizacja terenów pokopalnianych to jeden z kilku dużych projektów, które są planowane w Mysłowicach. Urzędnicy chcą zmodernizować miejsca, które nawiązują do wydarzeń historycznych. Zaczynając od odbudowania całej pierzei północnej rynku, aż po zagospodarowanie Trójkąta Trzech Cesarzy.
–Jest tam dużo zieleni, dużo miejsca na aktywności. I przede wszystkim zostały tam zaprojektowane miejsca historyczne, które upamiętniają ten styk trzech cesarstw i wydarzenia, które miały tam miejsce. Jest to piękny teren do wycieczek turystycznych i w połączeniu z Muzeum Stacji Emigracyjnej i z Muzeum Miasta Mysłowice, jest to bardzo ciekawy projekt- mówi Małgorzata Książek-Grelewicz, Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.
Muzeum Stacji Emigracyjnej będzie otwierało drogę do promenady. Miejsce ma nawiązywać zarówno do emigracji, jak i do obozu pracy Rosengarten, który tam funkcjonował. To jednak na razie tylko plany, które nie wiadomo czy i kiedy zostaną zrealizowane.