REKLAMA
Silesia Flesz najnowsze informacjeTechnologieTVS VIDEO

Aplikacja wskazuje jak zmodernizować tereny po kopalni „Pokój”

Lura – czyli specjalna aplikacja wskazuje w jaki sposób poprzemysłowe tereny po kopalni „Pokój” w Rudzie Śląskiej mogłyby zostać zagospodarowane. To istotne narzędzie w procesie transformacji energetycznej. Algorytm to inicjatywa Banku Światowego.

– On nie tylko nam wskazuje te kierunki na rekultywację, ale też na inny sposób zagospodarowania tych terenów. Wskazuje na wykorzystanie ich i taki ogólny wniosek jest taki, że powinniśmy te tereny ponownie wykorzystywać na politykę energetyczną. Tym razem jednak nie już głęboko pod ziemią wydobywając węgiel i go spalając, ale idąc w kierunku energetyki odnawialnej – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

Algorytm bada jednak nie tylko kwestie terenów pod względem gruntów, ale pod uwagę bierze też kwestie społeczne. Podobne narzędzie ma Urząd Marszałkowski.

– My tak naprawdę w przypadku śląskich terenów pogórniczych, poprzemysłowych, ale w szczególności pogórniczych, dysponujemy własnym narzędziem analitycznym, które niektóre kwestie, np. ekosystemowe parametry bada głębiej niż Lura, natomiast cennym jest zderzenie dwóch perspektyw: waloryzacji terenu, czyli oceny i przyszłego zastosowania poprzez algorytm, który zaproponował Bank Światowy. I my na etapie tworzenia naszego narzędzia poprosiliśmy o takie doradztwo ze strony Banku Światowego. I nasi eksperci, głównie Główny Instytut Górnictwa korzysta we współpracy z Bankiem Światowym, żeby to nasze narzędzie opracowane w regionie również udoskonalić na bazie rekomendacji Banku Światowego – mówi Stefania Koczar-Sikora, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

To oczywiście na razie tylko wstępne pomysły, a do ich ewentualnej realizacji jest jeszcze daleka droga.

Autor: Paweł Jędrusik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button