KategorieKobietaSilesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Astma nie musi nam utrudniać życia, uspokaja pulmunolog. WIDEO

Rozmowa

Astma to choroba do końca życia, ale jeśli będziemy ją kontrolować, nie będzie nam tego życia utrudniać. Rozmowa z pulmunolog, Martą Frejowską. Jak się leczy astmę, jak prawidłowo się inhalować? Cała rozmowa – wideo na końcu tekstu.

Prowadząca program: Maria Zawała

Na astmę choruje w Polsce aż 4 mln osób. Skąd taka liczba?

Astma oskrzelowa to astma alergiczna. Powodują ją podłoże genetyczne, ilość zanieczyszczeń i alergenów w powietrzu, ale i przewlekle stany zapalne. Liczba rozpoznań jest coraz większa.

Paradoksalnie, chodzenie w maseczkach podczas pandemii dobrze na nas wpłynęło. Myliśmy ręce, nosiliśmy maseczki. Mniej było wśród dzieci rotawirusów. Ale kiedy pandemia się skończyła i zdjęliśmy maseczki, wszystko wróciło ze zdwojoną siłą.

Jakie są objawy astmy?

To świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, utrata oddechu, kaszel o zmiennym nasileniu, głównie w godzinach nocnych i rannych. To powinno skłonić pacjenta do tego, by zasięgnąć porady lekarza. Osobistej. Teleporady to było coś, czego nie akceptowałam od samego początku i co pokutuje nadal. Ale przez telefon nie jesteśmy w stanie zbadać, jak pacjent oddycha, jak mówi – czy urywa w pół słowa, czy mówi w sposób ciągły. Nie zobaczymy, czy opiera się o stół podczas rozmowy, czy uruchamia dodatkowe mięśnie. A wszystko to sygnały alarmowe. Powiem jeszcze, że w Polsce astmę średnio diagnozuje się siedem lat po pierwszych objawach! 

Jak się leczy astmę?

Stosujemy glikokortykosteroidy. Dodatkowo leki rozszerzające oskrzela, które znoszą objawy duszności. Dawniej leczyło się pacjenta objawowo, teraz – przyczynowo.

Jednak pacjenci boją się sterydów. Czemu?

Bo mają sporo skutków ubocznych. Na szczęście leki wziewne w małych dawkach nie są niebezpieczne. Owszem, przy braku odpowiedniej higieny jamy ustnej może dojść do grzybicy – ale i tego można się nauczyć. Tak jak i inhalacji. W razie czego, leki można zmienić na inne, które mają mniej skutków ubocznych.

Leczenie astmy

Uczy pani swych pacjentów, jak się dobrze inhalować?

Staram się, żeby każdy pacjent, wychodząc z receptą, był odpowiednio poinformowany. Uczulam też, by dokładnie czytali w domu ulotkę.

Jakie błędy popełniają pacjenci podczas inhalacji?

Przede wszystkim zbyt szybko chcą zainhalować lek. A potrzebna jest ok. minuta, odpowiednio długi wydech, głęboki wdech, potem trzeba odczekać kilka sekund i – kończymy inhalację. Trzeba też dopasować inhalator do pacjenta. Może nawet zamienić go na nebulizator, jeśli inhalator się nie sprawdza? Astma to choroba do końca życia, ale jeśli będziemy ją kontrolować, nie będzie nam tego życia utrudniać.

Lek. med. Marta Frejowska jest kierownikiem Oddziału Pulmonologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

OGLĄDAJ TEŻ W TVS:

INNE ODCINKI PROGRAMU KIERUNEK ZDROWIE ZNAJDZIESZ TU

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W PROGRAMIE KIERUNEK ZDROWIE:

Kierunek Zdrowie: Jak rozpoznać i wyleczyć skutecznie astmę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button