Silesia Flesz najnowsze informacjeWybory 2023

Baner wisi w nielegalnym miejscu? Nie zrywaj go sam

Rybnik wystartował z kampanią „Zgłoś nielegalny baner”. „Komitety wyborcze powinny pamiętać o zachowaniu czystości i bezpieczeństwa przestrzeni publicznej”- piszą urzędnicy.

 

Kampania wyborcza wkroczyła w decydujący etap. Na finiszu kampanii komitety wyborcze często decydują się na „dowieszanie” plakatów wyborczych w różnych miejscach. Niejednokrotnie działania takie podejmowane są bez zgody właściciela posesji. 

Do Straży Miejskiej w Rybniku napływają liczne zgłoszenia o nielegalnych banerach wyborczych, miasto uruchomiło więc specjalną kategorię w aplikacji halo! RYBNIK. Wystarczy skorzystać z modułu „Zgłoś Problem” i wybrać nową kategorię „Nielegalny baner”. Zgłoszenie trafi do Straży Miejskiej w Rybniku, której pracownicy zweryfikują treść informacji i w razie stwierdzenia nieprawidłowości, podejmą stosowne i zgodne z prawem działania.

Regulacje w zakresie wywieszania plakatów wyborczych:

  • Umieszczenie plakatu wyborczego w pasie drogowym wymaga zezwolenia zarządcy tej drogi. To decyzja administracyjna, w której może zostać naliczona stosowna opłata za zajęcie pasa drogowego. Za plakat wyborczy umieszczony bez takiej zgody może zostać naliczona kara pieniężna.
  • W przypadku stwierdzenia zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia, poprzez umieszczenie plakatu wyborczego, zarządca drogi wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, karę pieniężną, stanowiącą dziesięciokrotność opłaty ustalanej jak przy wydawaniu zezwolenia (na podstawie art. 40 ust. 12 pkt 1 ustawy o drogach publicznych)
  • Banery nie mogą być umieszczane: w obrębie oddziaływania skrzyżowania, na znakach drogowych, wiaduktach kolejowych w obrębie pasa drogowego, jak również w pasie drogowym poza obszarem zabudowanym, z wyłączeniem parkingów i miejsc obsługi podróżnych.
  • Plakaty umieszczone w pasie drogowym lub w jego sąsiedztwie, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego, mogą zostać usunięte przez odpowiednie służby
  • Właścicielom posesji, na których zostały umieszczone treści wyborcze w postaci np. plakatów przypominamy, że podlegają one ochronie prawnej. Właściciel nieruchomości powinien wystosować do komitetu wyborczego wezwanie do natychmiastowego usunięcia plakatu wyborczego (jeśli został wywieszony bez jego zgody), może również rościć prawo do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z jego nieruchomości.

Nie zrywaj baneru wyborczego sam!

Plakaty wyborcze podlegają ochronie prawnej, dlatego lepiej nie pozbywać się ich samodzielnie, bo takie działanie może grozić odpowiedzialnością karną. 

Powiązane artykuły

Kodeks wyborczy, w art. 109, zawiera przepis o ochronie prawnej materiałów wyborczych. Zdjęcie materiału wyborczego, nawet z własnego płotu, może zostać ocenione jako niszczenie materiału wyborczego. W tym przypadku komitet wyborczy mógłby oskarżyć osobę, która usunęła materiał, o niszczenie swojej własności, bo materiały wyborcze są oznakowane.

Jeżeli skontaktowanie się z komitetem wyborczym nie przyniesie skutku wówczas zaleca się, aby przed samodzielnym zdjęciem plakatów wezwać Policję i ją poprosić o usunięcie materiału, bądź zrobić to w jej asyście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button