Bardzo trudne warunki w Tarach! Apel władz TPN
Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. W większości miejsc jest bardzo ślisko – zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu. Dodatkowe utrudnienie w partiach graniowych stanowi silny wiatr.
Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu – raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim – czytamy na stronie TPN.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Sosina w Jaworznie przy zachodzie słońca. To miejsce zachwyca! [ZDJĘCIA]
Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk występują liczne oblodzenia – jest ślisko, dlatego zaleca się zabrać ze sobą raczki oraz kijki. Miejscami wystają kamienie.
Apelujemy o niewchodzenie na taflę Morskiego Oka. Lód może załamać się pod naporem – czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Turystyka narciarska
Warunki do uprawiania turystyki narciarskiej są bardzo trudne. Pokrywa śniegu w wielu miejscach jest niewystarczająca, szczególnie na niżej położonych szlakach. Wystają tam kamienie, a gleba i roślinność nie są wystarczająco zabezpieczone.
Zagrożenia w Tatrach
- W Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe. Szczegóły na stronie https://lawiny.topr.pl/.
- Szlaki w Tatrach są bardzo mocno oblodzone. Poślizgnięcie się na zaśnieżonych lub oblodzonych, stromych odcinkach szlaków grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. W wyższych partiach Tatr, sprzęt zimowy: raki, czekan, kask, lawinowe ABC oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem są niezbędne.
- Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
- Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego zdecydowanie odradza się jakiejkolwiek działalności taternickiej tym w rejonie. Prosi się również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.
- Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zaleca się noszenie kasku.
- Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.
- W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.
źr. TPN/Marcelina