BiznesSilesia Flesz najnowsze informacje

Będą drastyczne podwyżki cen drewna i papieru. Wystosowano apel do premiera

Przedstawiciele przedsiębiorstw, dla których bazowym surowcem jest drewno oraz organizacji zrzeszających producentów branży meblarskiej i papierniczej apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe działania rządu w celu poprawy sytuacji na rynku drewna. 

 

„Przemysł drzewny w Polsce  znajduje się w  sytuacji dramatycznej. W efekcie decyzji Dyrektora Generalnego  Lasów Państwowych już w tym roku drastycznie wzrosły średnie ceny drewna, a sytuację na rynku drzewnym dodatkowo skomplikowała rosyjska agresja na Ukrainę (…)  21 września Lasy Państwowe opublikowały zmiany kryteriów, parametrów i sposobu wartościowania ofert zakupu drewna na 2023 rok, których skutkiem będzie kolejny, znaczący wzrost cen bazowych drewna. Ceny wyjściowe, według nowego algorytmu wzrosną o 40 proc., co przełoży się na wzrost kosztów zakupu drewna o co najmniej 50-60 proc” – ostrzegają autorzy pisma do premiera.

Przykładowo obecnie metr sześcienny niepociętej sosny to prawie 400 złotych. Po podwyżce będzie to już ponad 600 złotych.

„Lasy Państwowe lekceważą wszelakie apele o wsparcie branży i podnoszą ceny dla długoletnich klientów przerabiających drewno w kraju i zatrudniających 400 tys. pracowników” – czytamy w oświadczeniu przedsiębiorców. Wskazują oni, że przez obecną sytuację pracę stracić może nawet 100 tys. osób.

„Ekstremalnie wysokie ceny drewna przełożą się na droższy papier, książki, zeszyty, opakowania do żywność, leki, drewno budowlane, palety czy meble dla polskich konsumentów i będą nakręcać już rekordowo wysoką inflację w Polsce” – czytamy w apelu.

Według przedsiębiorców drewno w Polsce jest obecnie najdroższe w całej Europie.

„Realne jest zagrożenie, że zamiast przerabiać drewno z polskich lasów w krajowych firmach, będziemy importować gotowe wyroby, a eksportować drewno okrągłe (tj. pnie lub elementy koron drzew bez wierzchołków i gałęzi, mogą być wykorzystane np. jako słupy, pale lub jako drewno tartaczne – przy. red.). To absurd ekonomiczny i wizerunkowy wyjątkowo szkodliwy dla polskiej gospodarki” – piszą właściciele firm. 

 

Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, RMF24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button