REKLAMA
Kategorie

Będą wiedzieć, gdzie mogą czuć się bezpiecznie. Powstała mapa Katowic dla osób z niepełnosprawnościami

To już kolejna tego typu mapa, która pomaga funkcjonować w Katowicach. Pierwsza miała pomóc funkcjonować młodym matkom, które odkryły jakim dużym problemem może być poruszanie się z wózkiem. Kolejna miała pomóc seniorom, obecna dedykowana jest osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Ma pomóc im w poruszaniu się po mieście i wskazać miejsca, w których mogą czuć się bezpiecznie.

 

-Na pewno osobą niewidomym ona pomoże w poznaniu miasta o czym mówiłem wcześniej, że osoba niewidoma często nie ma świadomości tego tak naprawdę co ją otacza, ta tkanka miejska jest często zróżnicowana w każdym mieście są różne atrakcje no i otoczenie jest różne, zatem pokazuje właśnie to co ciekawego jest w Katowicach – mówi Wojciech Dulski – konsultant w tym wyjątkowym projekcie.

Niemapa” bo ma nietypową formę i tak ją nazwano, posiada również specjalny kod qr, aby wyjść naprzeciw potrzebom osób niewidomych. Po zeskanowaniu kodu, można będzie usłyszeć nagrania wraz z audiodeskrypcją przygotowaną przez Muzeum Śląskie.

-Pomyślałyśmy, że rozwiązaniem który może najlepiej się tutaj sprawdzić będzie po prostu pokazywanie wszystkim o co chodzi z niepełnosprawnością i pokazywanie miasta, które zostało wyposażone w rozwiązania, dzięki którym łatwiej jest nam po prostu na co dzień wszystkim – mówi Małgorzata Żmińska z kolektywu Mamy Projekt.

Śledztwo pod choinkę? Detektyw Monk od grudnia w Telewizji TVS!

Mapa to również pewnego rodzaju zapisane zasady savoir vivre, dzięki którym będzie można się dowiedzieć jak zachować się w kontakcie z osobami z niepełnosprawnościami

-Katowice są miastem dostępnym i otwartym i my tą dostępność rozumiemy na dwa sposoby, z jednej strony jest to usuwanie barier architektonicznych, ale także projektowanie nowych budynków w taki sposób, żeby były przyjazne z osobami z niepełnosprawnościami- podkreśla Maciej Stachura, sekretarz miasta Katowice.

Katowice przystosowują miasto nie tylko pod względem architektury. Coraz więcej dostępnych jest również wiele atrakcji przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Między innymi wiele ofert dostępnych jest w Muzeum Śląskim.

 

autorka: Monika Taranczewska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śmierć 30-letniej Izy w szpitalu w Pszczynie: Kontrola NFZ zakończona, są WYNIKI

Jak teraz zapłacić za autostradę w Polsce? Już nie na bramkach. Teraz aplikacja e-TOLL zamiast szlabanu

Coraz więcej zakażonych, coraz więcej zgonów na Śląsku. I coraz więcej miejsc covidowych w szpitalach w regionie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button