Łzy w oczach mają obywatele Ukrainy, a lokalni politycy przecierają oczy. Ze zdumienia, bo nie dowierzają w to, co dzieje się kilkaset kilometrów od stolicy Śląska.
-
Bytom podjął decyzję o zerwaniu umowy partnerskiej z rosyjskim miastem Dmitrow
-
Sosnowiec szykuje się do przyjęcia 400 uchodźców z Ukrainy
-
W całym regionie odbywać się dziś będą wiece i marsze poparcia dla Ukrainy
– Kiedy rozpoczęła się II Wojna Światowa też wszyscy mieli przekonanie, że może skończy się na drobnym kawałku. Może zaspokoi ten fragment. A później… konflikt objął cały świat. Patrzę z przerażeniem, XXI wiek, 2022 rok. A dzieją się rzeczy dla mnie i myślę, że dla wielu z was, nie do pomyślenia – mówi Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich.
Nie do pomyślenia jest też dla innych prezydentów miast województwa śląskiego. Dziś Bytom podjął decyzję o zerwaniu umowy partnerskiej z rosyjskim miastem Dmitrow.
– Przyczyny są oczywiste. Nie widzę takiej możliwości, abyśmy mieli takiego partnera, w tym kraju. Dlatego też podjęliśmy takie działania i taką decyzję – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Bytom szykuje się też na ewentualne przyjęcie obywateli Ukrainy, którzy uciekają z tego kraju. Gotowych jest już 200 miejsc dla matek z dziećmi. Te w razie potrzeby trafiłyby do miejskich jednostek. Jeśli będzie ich więcej uruchomione zostaną też miejsca w halach sportowych czy świetlicach. Na przyjęcie imigrantów szykuje się też Sosnowiec.
CZYTAJ TAKŻE: Mieszkają w Polsce, ich rodziny są na Ukrainie. Dramat Ukraińców mieszkających w woj. śląskim
Mieszkają w Polsce, ich rodziny są na Ukrainie. Dramat Ukraińców mieszkających w woj. śląskim
– Na dzisiaj już jesteśmy gotowi na przyjęcie około 200 osób. Ale po tym, co się wydarzyło nad ranem pracujemy nad tym, żeby tę liczbę zwiększyć do 400 i w każdej chwili być przygotowanym na to, żeby móc powiększyć tę liczbę osób, które możemy przyjąć – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Atak Rosji na Ukrainę komentował też Andrzej Duda. Podkreślał, że Polska ma nadzieję, że agresja rosyjska zostanie przerwana, a władze tego kraju dokonają refleksji, że jest to dla nich nieopłacalne.
– Apeluję do rosyjskich obywateli, aby nie sekundowali władzom w tym działaniu. Apeluję o zaprzestanie działań wojennych, o pozostawienie Ukrainy w spokoju – mówi Andrzej Duda, prezydent RP.
Oprócz reakcji politycznych są także gospodarcze i komunikacyjne. Linie lotnicze, które latały na Ukrainę zawiesiły kursy. To zrzut ekranu z portalu flight radar, który pokazuje połączenia lotnicze na świecie. Nad Ukrainą jest dziś… pustka.
ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ
– Wszystkie połączenia z Pyrzowic do Ukrainy zostały zawieszone. Dzisiaj mieliśmy zaplanowany jeden lot, to był lot linii Wizz-Air o 6:10 do Kijowa i nie odbył się – mówi Jakub Mańka, Katowice Airport.
Oprócz wsparcia ze strony miast, pojawia się też to od zwykłych mieszkańców. W całym regionie odbywać się dziś będą wiece i marsze poparcia dla Ukrainy. Ale to nie jedyna forma wsparcia.
– Dzisiaj będą się odbywały spotkania online, będziemy ustalać sobie zbiórki, musimy znaleźć takie zbiórki, które są faktycznie rzetelne, z których zebrane dary trafią tam, gdzie mają trafić. I ustalimy co zbieramy i w jakiej formie to zostanie przetransportowane na Ukrainę – mówi Paweł Sienko, społecznik z Tarnowskich Gór.
Marsze wsparcia odbędą się między innymi w Katowicach, Tarnowskich Górach, Rybniku i Bielsku- Białej.
Autor: Paweł Jędrusik