KobietaKrajUKRAINAZdrowie

Bez odsyłania i bez opłat. Tak mają być leczeni Ukraińcy w Polsce

Świadczenia rozliczy NFZ z budżetu państwa

O tym, na jaką opiekę medyczną mogą liczyć w Polsce obywatele Ukrainy w programie Kierunek Zdrowie szczegółowo wyjaśnia Paweł Florek z Biura Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Zdrowia. Rozmowę zobaczycie także w piątek 11 marca o godz. 16.45. To będzie wydanie specjalne programu. Tematem jest pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy.

Wiele osób uciekających z Ukrainy przed wojną potrzebuje pomocy medycznej i psychologicznej. Polska gotowa jest im taką pomoc zapewnić. Na jaką opiekę medyczną mogą liczyć w Polsce obywatele Ukrainy? Wyjaśnia Paweł Florek z Biura Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Zdrowia.

UKRAIŃCY KOCZUJĄ NA DWORCU W KATOWICACH

Czekamy na specustawę, która ureguluje wiele kwestii dotyczących uchodźców z Ukrainy. Ale już teraz informujemy, że polskie placówki medyczne mogą udzielać pomocy uchodźcom z Ukrainy tak jak obywatelom polskim. Nie powinny odsyłać ich do innych ośrodków. Nie mają też pobierać opłat za leczenie. Świadczenia udzielone tym obywatelom Ukrainy rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia z budżetu państwa – tłumaczy przedstawiciel NFZ.

Jakie dokumenty musi mieć osoba z Ukrainy u lekarza?

Przepisy dotyczące udzielania pomocy uchodźcom objęły placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Obowiązują one od 24 lutego 2022 roku, czyli od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę.
Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej – informuje komunikat  Ministerstwa Zdrowia.
– Dotyczy to obywatela Ukrainy, który posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy – tłumaczy Paweł Florek z NFZ.
Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku. 
Odrębną kwestią są szczepienia przeciw Covid-19. Po podstawowym szczepieniu w Ukrainie jest tylko 35 proc. populacji. Niewiele osób przyjęło dawkę przypominającą. Pacjenci z Ukrainy mogą więc także bezpłatnie szczepić się przeciw Covid-19.  A rekomendowaną szczepionką jest Johnson & Johnson. 
– Ponieważ nie każdy może udowodnić szczepienie, a dotyczy to także innych zakaźnych chorób, jest taka zasada w wakcynologii, że jak nie można udowodnić, że było się zaszczepionym, to należy taką osobę traktować jak niezaszczepioną i szczepić ponownie – wyjaśnił Paweł Florek.
NFZ dla obywateli Ukrainy przygotował informacje w języku polskim i ukraińskim. Można je uzyskać dzwoniąc na m.in. dobrze znane także polskim pacjentom numery infolinii.
Pomoc medyczna dla uchodźców. Ważne telefony

800 190 590: Telefoniczna Informacja Pacjenta

Pod numerem bezpłatnej infolinii NFZ, czyli Telefonicznej Informacji Pacjenta, obywatele Ukrainy mogą w swoim języku uzyskać m.in. informacje, gdzie znaleźć pomoc medyczną.

 800 190 590: Телефонна Інформація для Пацієнта

За телефоном 800 190 590 Ви дізнаєтесь:
  • •де знайти найближчий медичний заклад: клініку сімейного лікаря (лікаря загальної практики), медичну допомогу в нічний час (від 18.00 до 8.00 наступного дня) або лікарню,
  • •де знаходиться найближча аптека,
  • •як діяти у разі зараження коронавірусом, як отримати направлення на тестування на вірус SARS-CoV-2 та де взяти мазок для тестування,
  • •як записатися на щеплення від COVID-19.

Kolejnym numerem, który warto zapamiętać jest jest numer  Teleplatformy Pierwszego Kontaktu: 800 137 200:

Pod ten numer można dzwonić w nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. 
Z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu można skorzystać w sytuacji:
  • nagłego zachorowania, poza godzinami pracy POZ,
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących stan bezpośredniego zagrożenia życia, a zastosowane środki lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni POZ może znacząco niekorzystnie wpłynąć na Twój stan zdrowia.

 

800 137 200: Телеплатформа першого контакту

Телеплатформа першого контакту
Починаючи з сьогоднішнього дня, у нічний час, на вихідних і в свята, тобто тоді, коли не працюють заклади первинної медичної допомоги, ви отримаєте професійну медичну допомогу по телефону. Для цього зателефонуйте на Телеплатформу за номером 800 137 200 або заповніть формуляр.  У рамках Телеплатформи першого контакту ви отримаєте:
медичну консультацію
електронний рецепт
електронне направлення до лікаря
електронний лікарняний
направлення на тест на SARS-COV-2
Телеплатформа першого контакту доступна:
з понеділка до п’ятниці з 18:00 до 8:00 наступного дня
по суботах і неділях та в інші дні, які за законодавством є вихідними, з 8:00 до 8:00 наступного дня.
Maria Zawała

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button