Kategorie

Bez telefonu jak bez ręki. Specjaliści apelują – internet uzależnia dzieci [WIDEO]

Specjaliści apelują – zwłaszcza najmłodsi nie powinni mieć nieograniczonego dostępu do telefonu i internetu. Bo problem uzależnienia od telefonów i internetu ciągle pojawia się wśród dzieci.

Walka z robalami w Jaworznie i z dzbanami dewastującymi miasto w Sosnowcu:

Jak dużo korzystasz z internetu w ciągu dnia?
– Tak pół godziny tylko
– Czemu tak krótko?
– Bo jeszcze bawię się z rodzeństwem, spędzam dużo czas na dworze, wychodzę z koleżankami i po prostu dużo jestem na dworze i z babcią dużo jeżdżę – mówi w rozmowie z naszą reporterką Oliwia Kruk, 10 lat.

– Jesteśmy przeciwnikami telefonów komórkowych, komputer tylko okazyjnie. Myślimy, że nie ma takiej potrzeby żeby w jego wieku z takich środków korzystać.
– Udaje się upilnować?
– Oczywiście ma pewne ciągoty w tym kierunku, ale dajemy sobie z tym radę i myślę, że rozumie z czego to wynika i myślę, że rozumie z czego to wynika – z współczesnych zagrożeń w internecie – mówi Sabina Frankowska-Zięcina, mama ze Świerklańca.

– Na internet jeszcze jest za mały, bajki od czasu do czasu, ale bardzo rzadko. To jest nasza forma spędzania czasu razem.
– Czyli pilnujecie żeby telefonu nie było?
– Bardzo, bo to jest nałóg także trzeba uważać – mówi Anna Białek, mama z Jaworzna.

Powiązane artykuły

Okazuje się, że problem uzależnienia od telefonów i internetu nie jest aż tak wielki, jak się wydaje. Dziś na Uniwersytecie Ekonomicznych w Katowicach zaprezentowano wyniki badań dotyczące tego jak z tych zdobyczy cywilizacji korzystają dzieci i młodzież.

– Są pewne czynniki ryzyka, na które musimy zwracać uwagę i one są inne dla chłopców i inne dla młodych dziewcząt i myślę, że to było tutaj szczególnie istotne. Należy zwrócić uwagę, że w szczególności wśród gimnazjalistek i też w szkołach średnich dziewczęta mają dużo niższą samoocenę w porównaniu do chłopców i to ich wiąże właśnie z użytkowaniem internetu – mówi dr Dominika Ochnik, adiunkt w instytucie psychologii Uniwersytetu Opolskiego.

Chłopcy natomiast mają więcej znajomości online, chętnie grają w gry i korzystają z pornografii. Badania wykazały także, że co siódmy badany zbyt często umieszcza w internecie swoje zdjęcia, a co 10-ty jest ofiarą lub sprawcą cyberprzemocy. Co ciekawe badania pokazały także, że nie wszystkie dzieci wiedzą o skutkach niewłaściwego korzystania z internetu, a tylko połowa z nich kiedykolwiek wzięła udział w zajęciach profilaktycznych.

– Na to jednak warto zwrócić uwagę żeby jednak w szkole prowadzić takie zajęcia – żeby uczyć dzieci co powinny robić w internecie, albo czego nie robić – żeby nie podawać swoich danych, swoich zdjęć, nie zamieszczać dużej ilości zdjęć, żeby wiedzieć jak się zachować w internecie – mówi dr Katarzyna Warzecha, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Tym bardziej, że jak pokazują badania, coraz częściej spędzamy czas w internecie po prostu, by zabić nudę.

(Sandra Hajduk)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button