Bezpieczni na lodzie – szkolenie dla ratowników [WIDEO]
Na zbiorniku Pogoria III w Dąbrowie Górniczej odbyły się dzisiaj Zimowe Międzynarodowe Warsztaty Szkoleniowe Służb Ratowniczych Bezpiecznie ma lodzie.
W szkoleniu wzięli udział ratownicy medyczny, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, Państwowa Straż Pożarna oraz Rejonowe Pogotowie. Ratownicy zdobyli wiedzę umożliwiająca im pracę w wypadkach z wystąpieniem hipotermii, zdarzeń z załamaniem się lodu, pierwszej pomocy w warunkach ekstremalnych i pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia amputacji. Patronat nad wydarzeniem objęła Telewizja TVS.
Zimowe Szkoleniowe Warsztaty dla służb ratowniczych – bezpieczni na lodzie. Jesteśmy tutaj, są ratownicy zza granicy, z Bułgarii, są jednostki OSP, Państwowa Straż Pożarna, Rejonowe Pogotowie. No jest nas tutaj naprawdę sporo no i uczymy się po prostu jak ratować na lodzie, jak zabezpieczyć osoby z hipotermią i żeby wszystkie służby umiały ze sobą jak najlepiej współpracować. Mamy 5 różnych stacji. Na każdej jest zagadnienie medyczne. Na jednej stacji mamy mierzenie temperatury głębokiej, jak taką osobę zabezpieczyć, na drugiej jak taką osobę transportować. Na trzeciej stacji mamy tutaj pokaz technik ratownictwa lodowego. Na czwartej stacji kwalifikowana pierwsza pomoc, jak udzielić pomocy w różnych przypadkach. Na piątej stacji mamy rzeczy związane z między innymi ucięciem piłą, bo takie rzeczy też się zdarzają, bo ludzie tną przeręble i zawsze może dojść do takiego wypadku, więc jesteśmy przygotowani na większość scenariuszy, jakie mogą się w życiu codziennym zdarzyć, żeby to wszystko po prostu przećwiczyć mówi – Adrian Wrona, kierownik WOPR Dąbrowa Górnicza.
– Mamy tutaj pacjenta urazowego, czyli amputację kończyny dolnej, nogi piłą. Jest to przypadek mój z pracy, dlatego powielam go tutaj, gdyż parę lat temu miałam pacjenta z amputacją całkowitą uda. Pacjent przeciął sobie nogę piłą tarczową. Przede wszystkim jest to zabezpieczenie tego krwawienia i zabezpieczenie tego pacjenta przed utratą funkcji życiowych, bo również zabezpieczenie przed utratą ciepła jest jednym z czynników, który może zatrzymać akcję krążenia -mówi Barbara Podhalicz, Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu.
Tomasz Koryciorz