REKLAMA
Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Jaskra nie śpi! Będą bezpłatne badania wzroku

Jaskra jest podstępna, prowadzi do nieodwracalnej ślepoty, ale w większości przypadków przez długi czas nie daje żadnych objawów. Stąd niezbędne są badania wzroku na jaskrę.

 
Według Światowego Stowarzyszenia Jaskry cierpi na nią aż 78 milionów ludzi na całym świecie. A do roku 2040 liczba ta może wzrosnąć do ponad 111 milionów. Szacuje się, że w Polsce to 800 tysięcy osób. Z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana. A tym samym nie ma świadomości, że powoli traci wzrok. Badania wzroku na jaskrę mogą zdiagnozować tę chorobę w porę.
 
 – Jaskra nie śpi! W przypadku tej choroby nie możemy mówić o profilaktyce, a jedynie o wczesnej diagnostyce – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, przewodniczący Sekcji Jaskry PTO.
 
– Dlatego udostępnianie pacjentom bezpłatnych badań w kierunku wczesnego wykrycia jaskry to bardzo ważny krok w walce z tą podstępną chorobą – podkreśla prof. Pawlik.
 
Właśnie ruszyła rejestracja gabinetów i poradni okulistycznych do VIII edycji akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”. Zgłaszanie placówek trwa do 1 marca.
 

Badania wzroku na jaskrę

 
Decyzja o bezpłatnych badaniach w kierunku jaskry pod nazwą „Polscy okuliści kontra jaskra” to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i lekarzy okulistów z całej Polski. Ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry. A także zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania. T tym samym – uratowanie wzroku osób nieświadomych swojej choroby.
 
– Liczby chorych na jaskrę są najlepszym dowodem na to, że nasza akcja jest niezwykle potrzebna, wręcz niezbędna! W ubiegłym roku blisko 60 placówek z całej Polski zaoferowało ponad 1900 wizyt lekarskich dostępnych dla pacjentów. Mamy nadzieję, że w tym roku od 10 do 6 marca będzie ich jeszcze więcej i jeszcze więcej Polaków skorzysta z możliwości badań w kierunku jaskry. Mocno zachęcamy gabinety i przychodnie do włączenia się do naszej akcji – tylko wspólnie łącząc siły możemy powstrzymać jaskrę! – twierdzi wiceprezes PTO prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek. 
 
Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania na jaskrę zalicza się między innymi: wiek powyżej 40. roku życia, choroby kardiologiczne, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, życie w ciągłym stresie i bóle głowy. Niezależnie od głównych czynników profilaktyczne badanie w kierunku tej choroby zalecane jest każdej osobie, która od roku nie była u okulisty. Wykrycie jaskry we wczesnych stadiach zaawansowania jest bardzo ważne. Pamiętajmy, że rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala uniknąć całkowitej utraty wzroku.
Akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry odbędzie się od niedzieli 10 marca do soboty 16 marca, czyli w trakcie Światowego Tygodnia Jaskry.

Wczesna diagnostyka jaskry ratuje wzrok

 
– To już ósma edycja akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”. Naszą misją jest edukacja polskiego społeczeństwa na temat tej podstępnej choroby i zachęta do badań. Podczas siedmiu wcześniejszych edycji przebadaliśmy łącznie ponad 16 tysięcy osób z całej Polski. Aż 30 procent skierowaliśmy do dalszej diagnostyki oraz leczenia. Wielu z nich, dzięki wczesnej diagnostyce, uratowaliśmy wzrok. To wspaniała akcja. Ale nie udałoby się pomóc tak wielu ludziom, gdyby nie zaangażowanie tylu ekspertów, okulistów, gabinetów i poradni okulistycznych. – mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. 
 
Gabinety można rejestrować za pośrednictwem strony www.tydzienjaskry.pl. Termin upływa 1 marca do godziny 23:59. Zgłoszenia może dokonać zarówno lekarz, jak i pracownik administracyjny. Należy tylko wypełnić wniosek dostępny na stronie www.tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu. A po otrzymaniu elektronicznego potwierdzenia, odesłać go na adres: tydzienjaskry@pto.com.pl.
– Bardzo dziękujemy za to zaangażowanie. Niezwykle mocno zachęcamy do udziału w akcji także w tym roku. Zrobimy wspólnie wszystko, by Polacy skorzystali z tej niezwykłej szansy i przyszli w marcu do zgłoszonych ośrodków zbadać wzrok – dodaje prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek, prezes elekt PTO. 

Światowy Tydzień Jaskry

Światowy Tydzień Jaskry to międzynarodowa inicjatywa Światowego Stowarzyszenia Jaskry (World Glaucoma Association). Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na jaskrę jako główną przyczynę nieodwracalnej ślepoty. Oraz na to, że tylko wczesna diagnoza i wczesne podjęcie leczenia może zapobiec pogorszeniu wzroku. Organizatorami Światowego Tygodnia Jaskry są znani eksperci w dziedzinie jaskry i kierownictwo Światowego Stowarzyszenia Jaskry. A także pacjenci, którzy podejmują temat jaskry w mediach. Światowy Tydzień Jaskry co roku obchodzony jest w marcu. Patronem akcji  w Polsce jest Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia.
 

OGLĄDAJ KIERUNEK ZDROWIE W TVS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button