Bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Kto może skorzystać?
Rozpoczęły się bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dzieci w wieku 12 i 13 lat. Zapisując dziecko na szczepienie będzie można wybrać jedną z dwóch szczepionek. Przyjąć trzeba będzie dwie dawki w ciągu co najwyżej roku.
Zapisy na szczepienie rozpoczęły się już między innymi w Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Sosnowcu. Same szczepienia ruszą tuż po weekendzie.
– Zainteresowanie tą szczepionką jest znaczne. Zgłasza się dosyć sporo osób. Jest jedyny problem taki, że nie za bardzo działa system na platformie. Zapisujemy w związku z tym na tydzień, dwa tygodnie, bo nie wszystkie osoby, które zgłaszają się do zaszczepienia pojawiają się nam na platformie – mówi lek. med. Kazimierz Srokosz, specjalista chorób wewnętrznych, ZLA w Sosnowcu.
A zaszczepić swoje dziecko przeciw HPV naprawdę warto – i bez względu na płeć dziecka. Bo istniej bezpośredni związek pomiędzy zakażeniem wirusem HPV a pojawieniem się choroby nowotworowej.
– Boimy się go dlatego że przede wszystkim jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy. W Polsce te statystyki są bardzo złe jeżeli chodzi o kobiety. Mamy dużą zapadalność na raka szyjki macicy i są rozpoznawane w zasadzie w bardzo późnym stadium więc jest większa śmiertelność – mówi lek. med. Małgorzata Misiek-Wrzołek, lekarz medycyny rodzinnej, NSZOZ Merkury.
Ale narażeni są też chłopcy. HPV może na przykład doprowadzić do nowotworu odbytu lub prącia. Według ekspertów zaszczepienie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o prawie 90 procent.
– My naprawdę dzisiaj dołączamy do najlepszych. Do tej grupy państw, która już od wielu lat prowadzi kampanie szczepienia, którym udało się w znacznym stopniu skalę zachorowań. I trzeba tutaj wymienić takie kraje jak Australia, które prowadząc ten program naprawdę doprowadziły do sytuacji, w której praktycznie nowotwór szyjki macicy nie występuje. I my wchodzimy do tego grona – mówi Adam Niedzielski, Minister Zdrowia, wypowiedź z 26 maja.
Szczepienie w tym wieku jest też dlatego istotne, bo do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi podczas stosunku seksualnego. Chodzi więc o to, aby zaszczepić nastolatków jeszcze przed inicjacją seksualną.
Autor: Paweł Jędrusik