Bieg dla zdrowia psychicznego w Rudzie Śląskiej
W biegowej rywalizacji w ramach wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego weźmie udział około 150 osób. Impreza w sobotę na Burloch Arenie.
– Każdego roku 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dlatego organizujemy wiele akcji promocyjnych i edukacyjnych oraz koncentrujemy się na zagadnieniach związanych z tematem zdrowia psychicznego. Jedną z takich akcji jest właśnie Bieg – marsz dla zdrowia psychicznego – podkreśla Natalia Lonser, terapeuta zajęciowy na Oddziale Psychiatrii Dziennej Miejskiego Szpitala w Rudzie Śląskiej.
Start biegu nastąpi o godz. 9.00. Natomiast biuro zawodów, gdzie można odebrać numery startowe, będzie czynne od 8.00 do 8:45. O godz. 9.00 uczestnicy biegu wezmą udział we wspólnej rozgrzewce, a zaraz po niej (o godz. 9.30) na dystansie 5 km swoje możliwości sprawdzą biegacze oraz miłośnicy nordic walking. Z kolei o godz. 12.30 nastąpi oficjalne zakończenie imprezy.
– Przy okazji tego wydarzenia chcemy zwrócić uwagę na dwie ważne społecznie kwestie, takie jak integracja z osobami chorującymi psychicznie oraz wpływ zdrowia fizycznego na dobry stan psychiczny – mówi Natalia Lonser. – Staramy się też przeciwdziałać stygmatyzacji osób chorujących psychicznie oraz popularyzować ideę higieny psychicznej poprzez aktywność fizyczną. Mówiąc krótko, zależy nam, żeby połączyć sferę zdrowia psychicznego i fizycznego. Dlatego współpracujemy z naszymi pacjentami, działamy, biegamy i staramy się wszystko robić wspólnie, w duchu wzajemnego zrozumienia i akceptacji. Dla osób objętych wsparciem stanowi to dodatkowy bodziec w procesie zdrowienia, a zajęcia rekreacyjno-sportowe, które realizujemy regularnie, pomagają odzyskać równowagę psychiczną – dodaje.
– Bieg – marsz dla zdrowia psychicznego od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników, ponieważ jest to forma rekreacji i spędzenia czasu w pozytywnej atmosferze, a nie rywalizacja – zaznacza Aleksandra Poloczek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. – Dlatego zarówno podczas biegu, jak i marszu nie jest prowadzony pomiar czasu oraz klasyfikacja zawodników. Tu nie ma wygranych i przegranych. Zwycięzcą jest każdy, kto potrafi przezwyciężyć swoje ograniczenia – czasami lęk przed startem, czasami fizyczne niedomagania. To dla tej grupy ludzi ogromny sukces. Każdy z uczestników otrzymuje też medal i pamiątkowy dyplom – dodaje.
Warto dodać, że osoby, które wezmą udział w wydarzeniu, będę mogły skorzystać z pomiarów ciśnienia tętniczego, glukozy, a także licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów, czyli Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej.
Impreza objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ruda Śląska Michała Pierończyka.
Plan imprezy
9.00 – rozpoczęcie imprezy i rozgrzewka,
10:30 – start marszu nordic walking,
11:30 – start biegu głównego,
13:00 – oficjalne zakończenie.