Silesia Flesz najnowsze informacje

Blok Elektrowni Jaworzno znów nie działa. Wrócił problem z odżużlaniem

Nowy blok w Elektrowni Jaworzno został wyłączony z powodu awarii. Nie będzie produkować energii co najmniej do 17 października – poinformował Tauron.

Jak podano w komunikacie, przyczyną zatrzymania pracy nowego bloku węglowego, którego wybudowano kosztem ponad 6 mld zł, jest „remont awaryjny”. 

Niedostępność produkcji nowego bloku zgłoszono w środę (12 października), po godz. 13. Postój ma potrwać do 17 października do godz. 4. 

To nie pierwszy raz, gdy nowoczesny blok, który uruchomiono w listopadzie 2020 r., ma problemy techniczne. W czerwcu 2021 r. został wyłączony z powodu usterek. Ponownie jednostkę uruchomiono pod koniec kwietnia 2022 r.

Powiązane artykuły

CZYTAJ TAKŻE: Nie awaria, a usterka powodem zawieszenia pracy bloku 910 w Elektrowni Jaworzno? [WIDEO]

Nie awaria, a usterka powodem zawieszenia pracy bloku 910 w Elektrowni Jaworzno? [WIDEO]

W sierpniu tego roku znów doszło do postoju 910-megawatowego bloku energetycznego. Unieruchomiony był przez ostatnie cztery tygodnie. Zaczął działać na początku września, ale raptem tydzień później znów musiał być wyłączony. Później działał na 25 proc. swoich możliwości.

Najnowocześniejszy blok w Polsce

Blok o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno to najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym oraz ważny element rynku mocy. Blok dysponuje 15-letnim kontraktem mocowym, co znacznie poprawia ekonomikę jego funkcjonowania.

Zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska pozwolą wypełniać najbardziej rygorystyczne normy. W porównaniu z wycofywanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku jest znacząco wyższa, a emisje SO2 i NOx niższe o ponad 80%, natomiast emisja CO2 jest mniejsza o ponad 30 proc.

Pracując z pełną mocą blok w Jaworznie może wytwarzać około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie, zużywając nawet 2,5 mln ton węgla.

Docelowo blok w Jaworznie osiągnie minimum techniczne na poziomie 37 proc. To istotny parametr, bowiem przy niższym zapotrzebowaniu na energię elektryczną nie jest konieczne jego wyłączanie, a potem ponowne uruchamianie. Ma to szczególnie istotne znaczenie przy rosnącej produkcji energii z niestabilnych odnawialnych źródeł energii.

Źródło: TVS, money.pl, Tauron

Pokaż więcej

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button