KategoriePogodaSilesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie
Boli Was głowa, nic Wam się nie chce? To wyż Charly. POGODA NA WEEKEND
Antycyklon Charly nad Polską. To potężny wyż baryczny. Meteopaci cierpią, a ciśnienie jest bardzo wysokie! Pogoda na 11 i 12 listopada 2022.
Charly nad Polską. 11 listopada Polska jest pod wpływem potężnego antycyklonu. Dotarł do naszego kraju w nocy z czwartku na piątek. Efekt: bardzo wysokie ciśnienie, wysoka jak na listopad temperatura – nawet 15 stopni Celsjusza. Wieje wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany. W południowo – zachodniej połowie kraju, a więc i w woj. śląskim, świeci słońce (będzie ok. 2 słonecznych godzin w ciągu dnia). Można by powiedzieć, że pogoda jest dobra. Zatem dlaczego boli nas głowa i jesteśmy zmęczeni? Ano właśnie, to efekt antycyklonu Charly. Czyli potężnego wyżu barycznego.
-Pozostajemy pod wpływem rozbudowującego się, jesiennego wyżu z ciśnieniem w jego centrum 1035 hPa lokującego się nad Austrią – komentuje Ryszard Olędzki, synoptyk portalu meteo.pl. Wyż rozciąga się od Normandii na wschód aż po Ukrainę.
Ciśnienie będzie w 11.11 nawet o 10-11 hPa wyższe niż powinno być o tej porze roku. Podobnie będzie 12.11. Infometeo podaje, że w Katowicach przez cały piątek ciśnienie będzie na poziomie 1030 hPa. Przypomnijmy, że najlepsze ciśnienia dla człowieka to ok. 1013,25 hPa.
Tak duży skok ciśnienia to nie są dobre wiadomości dla osób wrażliwych na zmiany pogody, szczególnie dla seniorów.
Tak wysokie ciśnienie może powodować:
- zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi
- bóle głowy
- rozdrażnienie
- senność
- zmęczenie większe niż zwykle
- zwiększoną krzepliwość krwi
Tak, dobrze czytacie, gdy ciśnienie jest wysokie też możemy być zmęczeni, nie tylko przy niskim!
Jak będzie w sobotę, 12 listopada? W naszym regionie będzie ok. 13-14 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na wschodzie kraju i w Tatrach. Ciśnienie wciąż będzie wysokie, we Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Gliwicach osiągnie nawet 1033 hPa. Podobnie będzie w niedzielę 13 listopada. Dopiero po południu antycyklon Charly „opuści” nasz region i przesunie się na wschód.