reklama
Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Budynki Muzeum Śląskiego przechodzą metamorfozę

Muzeum Śląskie jak plac budowy. Trwają prace na zamkniętej od ponad roku wieży szybu „Warszawa II”, a obok metamorfozę przechodzi budynek dawnej łaźni Gwarek. Na efekty trzeba jednak jeszcze poczekać. Za to już od teraz Muzeum otwiera po kilkuletniej przerwie jeden z najważniejszych budynków byłej kopalni „Katowice”.

wieża szybu „Warszawa II”

Z tej wieży na razie widok mają tylko pracownicy, którzy zajmują się jej remontem. Od ponad roku nie można tu wchodzić, choć oglądanie panoramy z wieży szybu Warszawa II było dla wielu osób obowiązkowym punktem zwiedzania Muzeum Śląskiego. W tym roku jeszcze nie będzie można wjechać do góry. To nie jedyne inwestycje na terenie muzeum. Prace przebiegają również w zabytkowym budynku dawnej łaźni Gwarek.
W końcu w śródmieściu Katowic zostanie zaprezentowana industria. Brak przemysłu, a znajdujemy się w kopalni „Katowice”. Te maszyny i kopalniane, i hutnicze – zabytki industrialne XIX i XX wieku będą mogły być w końcu pokazane w formie takiego magazynu studyjnego – mówi Karol Makles, p.o. dyrektora Muzeum Śląskiego.

Maszynownia szybu „Bartosz”

Miłośnicy takich zabytków mogą być zadowoleni, bo po kilku latach przerwy ponownie można zobaczyć najcenniejszą maszynę byłej kopalni. Jeszcze w 1998 roku działała. Dzisiaj odgłosy pracy słychać już tylko z głośnika.
„Zarówno do przewozu osób, jak i transportu materiałów i węgla na górę. W pełnym zakresie robót górniczych była użytkowana” – mówi Piotr Sworzeń, starszy konserwator, Muzeum Śląskie.
To najstarsza maszyna parowa w Polsce. Pochodzi z 1892 roku. Przywieziona z Niemiec. Producentem była Isselburger Hütte. Maszyna jest zachowana w dość dobrym stanie. Nim przyjęliśmy ten budynek, tutaj niestety doszło do rabunków różnych detali, głównie z metali kolorowych jak smarownice między innymi – mówi Piotr Sworzeń, starszy konserwator, Muzeum Śląskie.
Do maszynowni szybu „Bartosz” będzie można wejść od soboty, 10 sierpnia. Zwiedzanie będzie się odbywało we wtorki i weekendy w godzinach otwarcia muzeum.

Autor: Łukasz Kądziołka

 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button