Silesia Flesz najnowsze informacjeStyl życia

Budżet Obywatelski w Katowicach. Miasto zrealizuje 148 projektów WIDEO

Mieszkańcy Katowic zdecydowali na co najlepiej będzie wydać 14 milionów złotych z Budżetu Obywatelskiego. Łącznie do realizacji trafi 148 projektów. Spośród zadań ogólnomiejskich, najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na budowę nowego pawilonu dla kotów w katowickim schronisku dla bezdomnych zwierząt. Całkowity koszt projektu to 2,2 mln.

 

 

-Będzie tam możliwość rozmieszczenia kociaków w godnych warunkach, w takich mini pokoikach, będzie możliwość oddzielenia przede wszystkim kotów zdrowych od chorych, bo to będzie pawilon dla kotów zdrowych. Teraz niestety te koty zdrowe są tutaj niestety pomieszane na naszej izolatce razem z chorymi. Będzie też możliwość wypuszczenia maluchów w jakieś takie większe pomieszczenia, nie będą musiały siedzieć w takich klatkach jak tutaj – mówi Elżbieta Lebiodzik, wolontariuszka i inicjatorka projektu.

Schronisko na nowy pawilon czeka bardzo długo, a sam projekt zgłaszany był do budżetu już trzy razy. W związku z tym, że pawilon pochłonie większość pieniędzy na zadania ogólnomiejskie, do realizacji trafi jeszcze tylko jeden projekt z tej puli – pumptrack, czyli tor do jazdy na rowerze, rolkach i hulajnodze. Co prawda podobny w Katowicach powstał już kilka lat temu na Osiedlu Witosa, jednak zdaniem wnioskodawcy, jest źle skomunikowany z pozostałymi dzielnicami.

-Ruda Śląska ma już pięć takich obiektów, więc trochę tego tutaj brakowało. Zwłaszcza w Dolinie Trzech Stawów, która jest tłumnie oblegana przez mieszkańców całego miasta na rolkach, na hulajnogach. Tymczasem mieliśmy tutaj tylko skatepark PTG, na którym się obecnie znajdujemy. Który chociaż jest niewątpliwie obiektem kultowym, to jednak bardziej wyspecjalizowanym i skierowanym do węższej grupy odbiorców – mówi Michał Lalik, inicjator projektu.

Pumptrack to zadanie, na realizację którego Katowice przeznaczą 798 tys. Spośród zadań lokalnych mieszkańcy najchętniej głosowali na projekty związane z zazielenianiem przestrzeni miejskie czy remontami chodników. Dużą część puli na zadania lokalne, jak co roku zgarną szkoły, przedszkola i inne miejskie jednostki.

-Co ważne w BO, te środki niewykorzystane nie przepadają, a zostaną przeniesione do przyszłorocznej edycji BO. Z tych środków niewykorzystanych również generowana jest nagroda za frekwencję dla tych dzielnic, w których była najwyższa frekwencja w głosowaniu. To było ponad 20% na przykład w Dąbrówce Małej i ta dzielnica zyska dodatkowo ponad 20 tys. zł w przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego – mówi Michał Mendala, biuro prasowe UM Katowice.

W głosowaniu udział wzięło niespełna 15% mieszkańców, a większość stanowiły kobiety.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

Fatima Orlińska

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button