Budżet Obywatelski w Katowicach wystartował! Mieszkańcy mogą wydać ponad 20 mln złotych
Rusza IX edycja Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. W tym roku mieszkańcy na swoje potrzeby mogą wydać prawie 20,5 mln złotych.
-
Dzięki projektowi złożonemu przez mieszkańców w ramach budżetu dojdzie do rewitalizacji stawu Kozubek, który ma być nowym miejscem spotkań
-
Na projektach składanych przez mieszkańców mogą zyskać nie tylko ludzie, ale również zwierzęta, które już nie raz były beneficjentami powstałych inwestycji
-
Jeśli projekt nie zdobędzie odpowiedniej liczby głosów mieszkańców, a w opinii urzędników jest warty uwagi, to jest on realizowany
– To przede wszystkim szansa na zmienianie swojego najbliższego otoczenia, mieszkańcy otrzymują konkretne środki na realizację zadań, które w ich ocenie są najważniejsze i najpilniejsze, aby coś fajnego pojawiło się w ich najbliższym otoczeniu – mówi Michał Mendala, UM w Katowicach.
Ale nie tylko bo Budżet Obywatelski jest podzielony na projekty lokalne, czyli dotyczące różnego rodzaju inwestycji w dzielnicach jak i ogólnomiejskie, czyli takie z których korzystać będą w przyszłości wszyscy mieszkańcy.
– Udało mi się przez kilka dobrych lat zapewnić ofertę kulturalną dla mieszkańców os. Witosa na którym mieszkam, osiedla pozbawionego domu kultury, który zresztą zaczyna się budować, także te projekty miękkie z budżetu zaowocowały tym, że miasto dostrzegło tę wielką potrzebę – mówi Krzystof Kraus, radny Katowic.
Do tego dzięki projektowi złożonemu przez mieszkańców w ramach budżetu dojdzie do rewitalizacji stawu Kozubek, który ma być nowym miejscem spotkań. Jednak zanim dojdzie do jakiejkolwiek realizacji inwestycji projekt musi przejść drogę formalną i zdobyć niezbędne poparcie wyrażone w głosach mieszkańców.
– Myślę że tajemnica sukcesu tkwi właśnie w tym, że zanim złoży się formalności należy zadbać o promocję tego projektu i swojego własnego pomysłu. Myślę to jest klucz do sukcesu, a mianowicie trzeba skroić siły na zamiary. Trzeba wiedzieć naprawdę jaki jest własny cel i przekonać do tego celu tę lokalną społeczność – mówi Mariusz Jankowski, mieszkaniec Katowic.
ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ
Na projektach składanych przez mieszkańców mogą zyskać nie tylko ludzie, ale również zwierzęta, które już nie raz były beneficjentami powstałych inwestycji. W ramach budżetu obywatelskiego w schronisku dla zwierząt w Katowicach powstał specjalny wybieg dla psów, ale na tym się nie skończyło.
– Jestem pracownikiem od 28 lat tego schroniska, widziałam niestety jak wyglądają inne schroniska i tak całe życie marzyliśmy żeby powstał remont przynajmniej jednego pawilonu , bo tam nam się już wszystko waliło i sypało i żeby poprawić warunki bytowe tych naszych zwierząt – mówi Anna Wolny, pracownik Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach.
Co ciekawe zdarza się również tak, że jeśli projekt nie zdobędzie odpowiedniej liczby głosów mieszkańców, a w opinii urzędników jest warty uwagi, to jest on realizowany. Tak stało się z pomysłem zazielenienia ul. Warszawskiej w Katowicach.
Autor: Bartosz Bednarczuk