Bytom: Miasto nie dostało pieniędzy na renowację zabytków WIDEO
Rządowy Program Odbudowy Zabytków przyznał środki finansowe na renowację obiektów zabytkowych. Bytom nie otrzymał żadnego wsparcia.
-W tych naborach nie ma żadnych obiektywnych, merytorycznych, kryteriów wyboru. Nie przedstawiana jest żadna punktacja, żadne uzasadnienie odrzucenia projektów, natomiast sam proces zgłoszenia, w którym uzasadnienie jest ograniczone do 2500 znaków nie pozwala na żadną merytoryczną ocenę tych wniosków – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Katowic.
Miasto nie ma też możliwości odwołania się od decyzji komisji. Na liście wniosków znalazły się między innymi projekty dotyczące renowacji elewacji i wieżyczki secesyjnego gmachu IV Liceum Ogólnokształcącego, czy rewaloryzacji osiedla Kolonii Zgorzelec. Władze Bytomia wnioskowały także o fundusze na remonty budynków należących do Urzędu Miejskiego.
-Wszystkie trzy budynki są budynkami o charakterze zabytkowym. Są to budynki o dużych walorach architektonicznych. Budynek przy Parkowej 2, przy którym się de facto znajdujemy to jest budynek wybudowany w 1916 roku jako budynek sądu cywilnego. On kilkukrotnie zmieniał swoje przeznaczenie, aż ostatecznie stał się budynkiem stanu cywilnego. To jest piękna, monumentalna budowla, która znajduje się w otoczeniu parku miejskiego. Wybudowany na planie podkowy z pięknymi wykończeniami elewacji – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy UM Bytom.
Samorządowi zależało na między innymi dostosowaniu tych budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Do programu zgłoszony został też wniosek dotyczący remontu zabytkowego parowozu. Plan zakładał zdobycie kolejnego dla Górnośląskiego Stowarzyszenia Kolei Wąskotorowych, który miałby wozić pasażerów na trasie Bytom-Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie.
-Jest to naprawa główna. W tym momencie to jest ostatnia chwila, żeby ten parowóz przywrócić do stanu czynnego, a jest on maszyną bardzo cenną ze względu na to, że jest to parowóz Kolei Górnośląskich. Tego typu maszyny nigdzie indziej nie pracowały. Jest symbolem kolei i jest ostatnim przedstawicielem swojego typu zachowanym – mówi Paweł Niemczuk, Górnośląskie Stowarzyszenie Kolei Wąskotorowych.
Bytom to nie jedyne miasto w regionie, które nie otrzymało pieniędzy na remonty zabytkowych budowli. Środki były przekazywane najczęściej na zabytkowe kościoły.
Tomasz Koryciorz