Bytom: rocznica śmierci ojca polskiego metalu
Rocznica śmierci Romana Kostrzewskiego. Jego grób jest w Bytomiu. Tu jest też skwer lidera zespołu KAT. Bytom będzie wspominać muzyka na koncercie, cmentarzu i na skwerze.
Przypomnijmy. Wokalista i wieloletni lider zespołu KAT, zmarł 10 lutego 2022 w wieku 61 lat Przez kilka ostatnich lat znany muzyk zmagał się z chorobą nowotworową. W piątek przypada rocznica śmierci Romana Kostrzewskiego.
18 lutego 2022 roku po świeckiej ceremonii pogrzebowej świeckiej Kostrzewski został pochowany na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kwiatowej w Bytomiu w woj. śląskim. Na uroczystościach pogrzebowych „ojca polskiego metalu” żegnały tysiące fanów z całego kraju. Wspólnie odśpiewali „Łzę dla cieniów minionych”, skandowali „Roman! Roman!”.
Pierwsza rocznica śmierci muzyka
Fani nie zapomnieli o nim. Na skromnym grobie Kostrzewskiego zawsze jest mnóstwo zniczy, kwiatów, symboli. Luty to miesiąc, kiedy są dwie rocznice: rocznica śmierci i urodzin muzyka. Jak Bytom uczci artystę?
-Pójdziemy na cmentarz zapalić nasze światła – zapowiadają jego przyjaciele, którzy tworzą Komitet Społeczny Pamięci Romana Kostrzewskiego.
W sobotę 11 lutego 2023 od godz. 16.30 w sali sportowej przy Stolarzowickiej w dzielnicy Bytomia Miechowice odbędzie się koncert „Okręt płynie dalej – Port Bytom”. Zagrają wszystkie bytomskie kapele metalowe. Muzycy zespołów Besatt, Destroyers, Offence, Prosecutor, Det Gamle oraz Dimidium Meiu swoimi występami oddadzą hołd Romanowi. Sprzedaż internetowa biletów już się skończyła, ale pula ma być też na miejscu.
Tego dnia o godzinie 14 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy informacyjnej na skwerze im. Romana Kostrzewskiego. Skwer jest przy ulicy Parkowej w pobliżu krytej pływalni. Decyzję o nadaniu mu imienia Kostrzewskiego podjęto jesienią. Muzyk ma też swój pomnik – rzeźbę przy Leśniczówce w Parku Śląskim, ale jego uroda jest mocno dyskusyjna.
Gdzie jest grób Romana Kostrzewskiego?
Lider zespołu KAT leży w sektorze 13, tuż obok alejki, wśród innych, skromnych grobów. Koordynaty: Sektor PU13, rząd 10.
Nie ma pomnika ani żadnego kamiennego grobowca. Ma skromny krzyż, na którym od miesięcy wisi skórzana, czarna kurtka, z biegiem czasu coraz bardziej zniszczona. Jest już mocno wyblakła od deszczu czy śniegu.
Obok krzyża stoi bukiet czarnych, fioletowych i czerwonych róż. Wciąż stoi też oparta o krzyż – fotografia muzyka z datą jego urodzin i śmierci.
Wiosną na grobie Kostrzewskiego najwięcej było zniczy i kwiatów w kolorze czarnym i fioletowym. Na Wszystkich Świętych były też bukiety żółtych chryzantem, niebieskie hortensje, kilka kolorowych zniczy. Fani zostawiają też na grobie Kostrzewskiego monety. Teraz przyjaciele i fani planują zagospodarowanie grobu muzyka oraz utworzenie na jego skwerze instalacji artystycznej.
Oto grób Romana Kostrzewskiego w Bytomiu
Czarne róże, czarne znicze, czarna skóra. To grób ojca polskiego metalu w Bytomiu WIDEO I ZDJĘCIA
Ojciec polskiego metalu
Roman Ryszard Kostrzewski urodził się w 1960 roku, 15 lutego, w Piekarach Śląskich, a zmarł 10 lutego 2022 w Bytomiu. To polski muzyk, wokalista i autor tekstów. Mało kto wie, że jego prawdziwe nazwisko to Kołek (zmienił je w latach 80.). Dzieciństwo spędził w domu dziecka w Dobrodzieniu. Najbardziej znany był jako wieloletni wokalista zespołu Kat. Ale w młodości był też członkiem NSZZ Solidarność przy KWK Rozbark i tworzył Izbę Pamięci tej kopalni. Chorował na chorobę nowotworową. Przegrał z nią walkę, gdy miał 61 lat. Ostatnie dni spędził w Hospicjum Cordis. Grób Kostrzewskiego jest w Bytomiu, gdzie muzyk mieszkał.