reklama
Kategorie

Bytom sadzi łąki kwietne. Zajmą 20 tys. m2

20 tysięcy m² – tyle wynosi obszar, na którym wysiewane są naszym mieście łąki kwietne. Pracownicy Zaplecza Technicznego Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów obsiali nasionami kwiatów i bylin ok. 3 tys. m² terenu przy ul. Bratków w Łagiewnikach.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Zakładanie łąk kwietnych to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej miast, do czego zachęcają przyrodnicy i architekci zajmujący się projektowaniem miejskiej zieleni. Rezygnując z krótko przystrzyżonych trawników i dając szansę polnym gatunkom przyroda odwdzięcza się miastu czystszym powietrzem i glebą, kumuluje tak potrzebną w czasie upałów wilgoć oraz daje schronienie zapylaczom.

Nie inaczej jest w Bytomiu, gdzie trwają prace polegające na zakładaniu łąk kwietnych – bylinowych, które w pełni rozkwitną dopiero po drugim roku od wysiania.

– W Bytomiu siejemy mieszankę roślin, które w 80% składają się z bylin i 20% z kwiatów jednorocznych. Taka wieloletnia kompozycja nie wymaga corocznego odtwarzania, jest wytrzymała na miejskie warunki i kosi się ją raz w sezonie mówi Gabriela Kadłubek z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

W Bytomiu stosowane są dwa rodzaje mieszanek roślin: nasion łąk kwiatowych na tereny miejskie (stanowiska suche i nasłonecznione) oraz nasiona na tereny miejskie poddane antropopresji (czyli działalności człowieka). Do tych pierwszych należą takie gatunki, jak m.in. mak polny, złocień właściwy, stokrotka, kocimiętka, żmijowiec zwyczajny czy jeżówka purpurowa.

– Na terenach, na których występuje duża działalność człowieka, wysiewamy podobne gatunki wzbogacone o takie egzemplarze jak: wyka ptasia, jaskier ostry, krwawnik czy rumianek pospolity – mówi Gabriela Kadłubek.

Znamy już kolejne miejsca, w których powstaną łąki kwietne. Brygady zieleniarskie Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów będą wysiewać nowe połacie przy obwodnicy ( al. Jana Pawła II od ul. Siemianowickiej ), gdzie zaplanowano łąkę o pow. 10 tys. m², na końcu ul. Miechowickiej ( odcinek od obwodnicy do ogródków działkowych), a także na skrzyżowaniu ul. Chorzowskiej z al. Jana Pawła II oraz w pasie drogowym przy ul. Frenzla w Miechowicach.

Źródło i foto: UM Bytom

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Unijny Certyfikat COVID czyli paszport covidowy już od lipca. Jak go zdobyć?

Likwidacja oddziałów covidowych na Śląsku. Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej otwiera wszystkie oddziały

Szczepienia w szkołach. Uczniowie będą mogli się zaszczepić we wrześniu

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button