reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Bytom: Szyb Krystyna. Zabytek zostanie zrewitalizowany WIDEO

Jest jednym z dwóch, obok Elektrociepłowni Szombierki – poprzemysłowych symboli Bytomia. 57- metrowa wieża Szybu Krystyna góruje nad miastem od 1929r. To tu przez lata funkcjonowała kopalnia węgla kamiennego Szombierki. Zakład został zlikwidowany w latach 90., ona jednak przetrwała. Teraz zostanie zrewitalizowana. Wewnątrz zabytkowego Szybu Krystyna w Bytomiu ma powstać nowy budynek. Magda Sincewicz.

 

Ponad hektar terenów zielonych, przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców czy parking. To one połączą wspólną przestrzenią na zewnątrz Szyb Krystyna z sąsiadującym Szybem Ewa.

-Architektura zewnętrza zostanie taka sama, w przyszłości byśmy chcieli – bo to jest pierwszy etap tej rozbudowy, tam będzie wkomponowana w środek taka szklano-metalowa część, która będzie służyła jako pomieszczenia biurowe dla firm zewnętrznych, a także organizacji działających społecznie na terenie Bytomia – mówi Edward Bałdyga, prezes Multi Polymers, właściciel Szybu Krystyna.

Projekt modernizacji, wpisanego w 2004 r. do rejestru zabytków woj. śląskiego obiektu, zakłada zabezpieczenie ceglanej elewacji i stalowej konstrukcji, wymianę okien oraz remont dachów. Nowy przeszklony budynek wewnątrz ma zostać otwarty z dwóch stron, aby wyeksponować częściowo stalową konstrukcję oryginału.

Powiązane artykuły

-Chcielibyśmy tym projektem pokazać, że tak nieduża interwencja na miarę możliwości, bo oczywiście można sobie wyobrazić bardziej rozległe i fantazyjne funkcje, ale w Bytomiu trzeba zacząć od czegoś małego, skromnego, prostego, by ewentualnie to później móc rozwijać – mówi Przemo Łukasik, Medusa Group, wykonawca projektu.

Rewitalizacja ma zakończyć się na przełomie 2026 i 2027 r. By to było możliwe, konieczne jest pozyskanie wsparcia z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE.

-To dość kosztowne prace, bo wnioskowana kwota to 23 mln zł. My oczywiście się do tego włączamy i udzielamy pomocy, tak by to poszło sprawnie. Cieszymy się, że jest pierwszy krok w kierunku uratowania tak ważnego dla nas zabytku – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Będą też kolejne. W przyszłości mają pojawić się kostki na zewnątrz budynku. Planowany jest też remont wnętrza na wyższych kondygnacjach. Wciąż trwają ustalenia.

– Moduł jest neutralny w formie, mieliśmy jeszcze wątpliwości co do szybu windowego. Miał taki powstać, by umożliwić transport zainteresowanym, ale to uzgadniamy w tej chwili – mówi Łukasz Konarzewski, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Szyb Krytyna przez lata należał do jednej ze śląskich firm, która jednak nic z nim nie robiła. W ubiegłym
roku syndyk w końcu sprzedał nieruchomość i pojawiła się dla niej nadzieja.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button