Cena gwarantowana za prąd. Ile zapłacimy za energię w 2023 roku?
Wszystkie gospodarstwa domowe bez wyjątku będą miały gwarantowaną cenę prądu do poziomu zużycia 2000 kWh rocznie – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Prąd elektryczny może podrożeć od stycznia 2023 roku o 180 procent – alarmował premiera prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Rozwiązaniem tego problemu ma być zamrożenie cen prądu dla odbiorców indywidualnych.
Wszystkie gospodarstwa domowe bez wyjątku będą miały gwarantowaną cenę prądu do poziomu zużycia 2000 kWh rocznie. Większy limit będzie obowiązywał w przypadku rodzin z trzema lub większą liczbą dzieci oraz rolników.
Gwarantowana cena energii w ramach #TarczaSolidarnościowa:
➡️ 2000 kWh w gwarantowanej cenie z 2022 roku w przyszłym roku;
➡️ wyższy poziom 2600 kWh dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny, rolników, rodzin z osobami niepełnosprawnymi. pic.twitter.com/unvq2A5cR5— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 15, 2022
– W przypadku gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi będzie to 2,6 tys. kWh. Podobnie w przypadku rodzin 3+, a więc takich, gdzie jest trójka i więcej dzieci – tam także limit, do którego nie będzie żadnej podwyżki, wynosi 2,6 tys. kWh – zapowiedział premier.
Minister @moskwa_anna podczas dzisiejszej konferencji: Chcemy nagradzać Polaków za oszczędzanie energii elektrycznej. Dlatego wprowadzamy #TarczaSolidarnościowa, która wesprze gospodarstwa domowe, zamrażając ceny prądu.
Więcej ➡️https://t.co/iFiD8O7t7e pic.twitter.com/V4BXYmOX55— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) September 15, 2022
Ograniczenie zużycia energii o 10 procent w przyszłym roku będzie wiązało się z dodatkowym rabatem, obniżką o 10 proc. całego rachunku za prąd, który będzie wykorzystany w przyszłym roku
Gospodarstwo domowe nie ma żadnych obowiązków biurokratycznych, nie składa żadnych dokumentów. To dostawca energii będzie na podstawie rachunków oceniał ten poziom zużycia. I automatycznie ta cena będzie obniżona.
Minister klimatu i środowiska @moskwa_anna w @PremierRP: Gospodarstwa domowe w związku z #TarczaSolidarnościowa nie mają żadnych obowiązków biurokratycznych. To dostawca energii będzie oceniał zużycie i automatycznie obniżał cenę. pic.twitter.com/zSmcsaiv8p
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) September 15, 2022