Chcesz przystąpić do dobrowolnej służby wojskowej? Sprawdź ile zarobisz
Ponad 4500 zł brutto miesięcznie od pierwszego dnia służby – tyle proponuje się potencjalnym kandydatom, którzy będą chcieli przystąpić do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To nowa formuła służby, którą Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadziło w życie w marcu roku 2022 roku i dedykowana jest wszystkim, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z wojskiem.
– Jest ona realizowana dwuetapowo. Pierwszy etap jest etapem jednomiesięcznym i to jest szkolenie podstawowe, realizowane w ośrodkach szkolenia. Następnie jedenaście miesięcy szkolenia specjalistycznego w jednostkach wojskowych, które będą dysponowały miejscami dla żołnierzy właśnie dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej. Na każdym etapie tego szkolenia taki żołnierz może oczywiście z tego szkolenia zrezygnować, ponieważ ten pierwszy etap szkolenia, pierwszy miesiąc pozwala mu zweryfikować swoją motywację – mówi mjr Mariusz Maury, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Katowicach.
Bo to motywacja jest decydująca o tym, kto może takim żołnierzem zostać. Ponadto kandydat do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej musi być pełnoletni, posiadać polskie obywatelstwo, być niekaralnym i cieszyć się dobrą opinią. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Obrony Narodowej nowa formuła służby wojskowej ma przyczynić się do powiększenia polskich sił zbrojnych. Docelowo wojsko ma liczyć 300 tys. żołnierzy.
– Jeżeli po tym roku ten młody człowiek zdecyduje się na służenie w wojsku polskim, to zostaje żołnierzem zawodowym. Jeśli nie, jeśli wybierze w życiu inne zajęcie to wtedy mamy przeszkolonego rezerwistę. Wprowadzamy też pojęcie rezerwy aktywnej, a więc żołnierzy, którzy są przeszkoleni, którzy raz na kwartał przez jeden weekend służą w koszarach, ale którzy w miarę potrzeb sił zbrojnych mogą przystąpić do wojska – mówi Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.
A tych, co mogą i chcą przystąpić do wojska nie brakuje. Statystyki pokazują, że od chwili wybuchu wojny w Ukrainie zainteresowanie służbą wojskową w samym województwie śląskim wzrosło kilkukrotnie. Nieustannie popularnością cieszą się też szkoły mundurowe, gdzie uczniowie mają styczność z pierwszym przygotowaniem do wojska.
– Zazwyczaj pierwsze klasy mają musztry, które przygotowują ich do ślubowania. I po ślubowaniu już mamy na przykład poligony surwiwalowe lub takie zasadnicze. Byłem po prostu zainteresowany, zawsze mnie to jakoś kręciło, mundur – mówi Robert Warchoł, XIV LO im. mjr Henryka Sucharskiego w Katowicach.
– Nie mam takich bardzo mocnych stron, ale są pewne takie praktyczne zajęcia, typu strzelanie czy poligony, które faktycznie są cięższe do wykonania – mówi Sylwia Kołodziejczyk, LO im. mjr Henryka Sucharskiego w Katowicach.
– Zawsze mnie ciągnęło do militariów, od paru lat już uczęszczałem na takie spotkania na ASG, gdzie się wbijamy w mundury i strzelamy takimi fejkowymi pistoletami na kulki.To zawsze mnie kręciło, też zawsze oglądałem takie filmy wojskowe. I to właśnie chyba od filmów się zaczęło, taka fascynacja tymi militariami – mówi Mateusz Bocis, LO im. mjr Henryka Sucharskiego w Katowicach.
I dla każdego, kto się militariami interesuje, w sobotę 21 maja rusza rekrutacja do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji w całej Polsce odbędą się pikniki militarne, gdzie nie tylko będzie można wypełnić wniosek o przyjęcie do służby, ale też porozmawiać z żołnierzami i zobaczyć specjalistyczny sprzęt. W województwie Śląskim pikniki odbędą się w Raciborzu oraz Czeladzi.
– Zarówno miasto, jak i wojsko przewidziało tutaj liczne atrakcje dla wszystkich w każdym wieku. Przede wszystkim na naszym rynku pojawi się Kołowy Transporter Opancerzony „Rosomak”, żołnierze również przygotują stanowisko strzeleckie, będzie można podejść i spróbować strzelić, podotykać wszystkich rodzajów broni. Będą pokazy sztuk walki, występy będzie orkiestra wojskowa z jednostki w Bytomiu – mówi Jakub Kubasik, Urząd Miasta Czeladź.
Piknik na rynku w Czeladzi ruszy o godzinie 11, a z atrakcji będzie można korzystać do godz. 18. Dodatkowo w całym województwie staną mobilne punkty rekrutacyjne, w których będzie można złożyć dokumenty.
Autor: Fatima Orlińska