Chełstowski o lex Tusk. Apel o udział w marszu 4 czerwca
„Liczę na opamiętanie”, mówi Jakub Chełstowski o lex Tusk. Marszałek woj. śląskiego zrezygnował z zasiadania w w Radzie ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP po tym, jak Andrzej Duda podpisał ustawę.
Marszałek woj. śląskiego zrezygnował w zasiadania w radzie. Jakub Chełstowski o lex Tusk: Nie pozwólmy na odrodzenie się brudnych metod politycznych. Wieczorem 29 maja na pisał na Facebooku: Dzisiejszy dzień jest przekroczeniem pewnej granicy. Nie ma zgody na negowanie standardów demokracji. Podpisanie przez Prezydenta RP ustawy zwanej Lex Tusk to zapowiedź kampanii wyborczej bez zasad. Rezygnuję z członkostwa w Radzie ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP.
Rada ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP zajmuje się przygotowywaniem opinii i ekspertyz dla Prezydenta RP, przeglądem i analizą rozwiązań prawnych czy inicjatyw legislacyjnych dotyczących samorządu terytorialnego. A także wspieraniem działań Prezydenta związanych z realizacją inicjatyw prezydenckich dotyczących samorządu terytorialnego. Działa od 2021 roku. Jest w niej ponad 30 osób, w tym prezydent Katowic.
- edukacja oraz promocja działań i inicjatyw wspierających rozwój samorządu terytorialnego.
Lex Tusk. Co to jest?
Prezydent Andrzej Duda zdecydował 29 maja o podpisaniu ustawy z 14 kwietnia 2023 o Państwowej Komisji ds. Badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007 – 2022. Nowe prawo wejdzie w życie następnego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Speckomisja, w skład której wchodzi 9 osób, będzie mogła zacząć działać już w czerwcu. I będzie mogła badać działalność posłów, senatorów, radnych, pracowników administracji, a także członków zarządu spółek i rad nadzorczych, dyrektorów i pracowników spółek. Ustawa została okrzyknięta lex Tusk, bo ma wyeliminować właśnie Donalda Tuska ze sceny politycznej.
Wielki Marsz 4 czerwca
Po tym, jak prezydent podpisał ustawę, niemal wszystkie partie zadeklarowały swą obecność na Wielkim Marszu, który 4 czerwca planowany jest w Warszawie. I w wielu innych miastach Polski. Początkowo marsz z inicjatywy Donalda Tuska ma być demonstracją „przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu”. Teraz wiadomo, że będzie demonstracją polityczną i marszem przeciw Lex Tusk.
Chełstowski o Lex Tusk: apeluję do samorządowców
Wróćmy do decyzji marszałka woj. śląskiego. – Ta ustawa to działanie negujące standardy demokracji i zapowiedź kampanii wyborczej, w której nie będzie żadnych zasad i liczenia się z wyborem Polek i Polaków – napisał Jakub Chełstowski na Facebooku. I dodał: – Nie godzę się na tak rażące rozbieżności w podejściu do człowieka i obywatela Unii Europejskiej. Sprzeciwiam się takim działaniom. Z obawą obserwuję ciągłe przybywanie podobnych rozwiązań w polskiej demokracji i samorządności. Liczę na opamiętanie i przypomnienie sobie fundamentalnych wartości zawartych w słowach: wolność, równość, praworządność i szacunek .
Co więcej, marszałek woj. śląskiego namawia innych samorządów do udziału w marszu 4 czerwca.
– Apeluję do wszystkich samorządowców o poparcie protestu przeciw „lex Tusk”. Nie możemy pozwolić, aby obecny parlament zamieniał prawo w instrumenty represji oraz wszczynał polowania na czarownice w imię swoich partykularnych – szkodzących polskiemu społeczeństwu – interesów. Wspólnie wyraźmy sprzeciw wobec działań hańbiących polską demokrację i nie pozwólmy na odrodzenie się brudnych metod politycznych, którymi niszczono uczciwych obywateli w latach 1945-1989 – podkreślił.
Chełstowski: Kto był w PiS, ten się w cyrku nie śmieje podczas konferencji Związku Miast Polskich w Gliwicach
Proszę o podanie info, o której i skąd odjeżdżają autobusy na manifestację 4 czerwca
Kilku opozycjonistów z Tychów chciałoby się zabrać.
Oczywiście z odpłatnością.
pozdrawiam Tychów