Chorwacja. Ostatnie wakacje bez euro
Euro ma zostać oficjalną walutą w Chorwacji od 1 stycznia 2023 roku
Korzystajmy póki możemy! Wkrótce nie będzie tak tanio. Chorwacja chce wprowadzić euro. Chociaż ceny w Chorwacji i tak z roku na rok są wyższe – przez euro będzie jeszcze drożej. Euro ma zostać oficjalną walutą od 1 stycznia 2023. Wówczas kraj ten stanie się 20. członkiem Eurolandu. Ostatnim krajem, który przyjął walutę euro, była Litwa w 2015 roku.
Czym urzeka nas Chorwacja?
Chorwacja to bardzo częsty, o ile nie najczęstszy zagraniczny kierunek wakacyjny, wybierany przez Polaków. Wcale się temu nie dziwimy. Piękna przyroda, czyste plaże, ciepłe morze, i najważniejsze bardzo słoneczna pogoda, która utrzymuje się od maja do października, przyciągają wczasowiczów. Najcieplej jest jednak w samym sezonie, w okresie od czerwca do września.
Przed planowanym wyjazdem nie należy zniechęcać się prognozą pogody. Często jest tak, że zapowiadane opady kończą się 20-minutowymi deszczem. Tak może być w ciągu dnia. Często zdarza się jednak, o czym przekonaliśmy się wielokrotnie, że opady pojawiają się w nocy.
Kolejnym plusem tego kraju jest to, że Chorwaci bardzo lubią Polaków. Często szybciej porozumiesz się z nimi po polsku, niż po angielsku. W restauracjach menu w języku polskim jest na porządku dziennym.
Ceny w Chorwacji w 2022 roku
Najtaniej jest oczywiście przed sezonem, dlatego w maju będzie nieco taniej niż w np. w lipcu.
CZYTAJ TEŻ NA TVS O WAKACJACH 2022:
HITY LATA 2022. TOP 10 KRAJÓW NA WAKACJE
POCIĄG Z POLSKI DO CHORWACJI OD 15 CZERWCA
LOTY DO WENECJI, NA DOMINIKANĘ, DO ABU ZABI I WIELE INNYCH. NOWY ROZKŁAD LOTÓW NA LATO 2022
Co prawda, nie będą rozpieszczać nas 30-stopniowe upały, ale temperatura będzie się wahać średnio od 20 paru do 25 stopni. W tym okresie częściej możemy spodziewać się opadów, które zazwyczaj trwają kilkanaście minut. Natomiast będziemy już mieli możliwość (ze względu na temperaturę) wykąpać się w morzu. W tym okresie podróżuje mniej ludzi, jednak restauracje w większych miastach są już otwarte, a ceny w nich niższe niż w sezonie.
Ceny w sklepach
Ceny w sklepach nieznacznie wzrosły w stosunku do ubiegłego roku. W Chorwacji inflacja osiągnęła niecałe 6%. Także ceny są bardzo podobne do tych, które mamy w Polsce.
Warto w Chorwacji kupować w większych marketach – takich jak Konzum czy Plodine, możemy tam często natknąć na „akcija”, czyli promocję.
Ceny, szczególnie świeżych owoców, będą atrakcyjne także u lokalnych rolników, którzy często swoje towary sprzedają przy drogach. Mamy wówczas gwarancję, że nie pochodzą z importu. Świeże ryby najlepiej kupować z kutra – Chorwaci lubią negocjacje z Polakami.
Noclegi w Chorwacji
Jeżeli masz problem z językiem angielskim, najłatwiejszym sposobem będzie rezerwacja noclegu przez serwis booking.com. Jednak najtańsze noclegi znajdziesz bezpośrednio na serwisach chorwackich – Casamuno, Adriagate, czy też przez Airbnb.
Ceny noclegów są bardzo różne, w zależności od standardu – najczęściej są podawane w euro, i wahają się w granicach 40-90 euro i wyżej. Oczywiście mowa tutaj o wynajmie apartamentów, z dostępem do kuchni. Ceny w hotelach są dużo wyższe.
Średnie ceny, które możesz spotkać w restauracjach
(1 Kuna chorwacka to w przeliczeniu 0,62 zł)
- Kawa – 10 HRK
- Pizza – 50 HRK
- Obiad – 70-100 HRK
- Wielodaniowy posiłek – powyżej 150 HRK
- Piwo – 20 HRK
Skarżyńska
Z praktycznego punkty widzenia dla turysty bez większej różnice, mi było i tak wygodniej brać euro zamiast wymienią na hrywny… zobaczymy jak to wpłynie na ceny, chociaż myślę że nie będzie tragedii.