Cisza wyborcza. Kiedy zacznie obowiązywać?
Wybory 2023. Kiedy obowiązuje cisza wyborcza? Co grozi za złamanie ciszy wyborczej? Czego nie wolno robić podczas ciszy wyborczej? Przeczytajcie.
Cisza wyborcza rozpocznie się na 24 godziny przed dniem głosowania. Czyli w tym przypadku już od piątku od północy i potrwa do zakończenia głosowania, czyli do niedzieli, 15 października, do czasu zamknięcia lokali wyborczych.
Czego nie wolno robić podczas ciszy wyborczej?
Przede wszystkim obowiązuje zakaz agitacji wyborczej. Oznacza to, że nie można zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów, czy manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. To dotyczy również internetu.
Co istotne, gdy jesteśmy w lokalu wyborczym, nie wolno nam również między innymi eksponować napisów, znaków, czy symboli kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.
W czasie ciszy wyborczej zabronione jest również publikowanie wyników sondaży wyborczych. Za złamanie tego zakazu grozi grzywna od pół miliona do miliona złotych.
Materiały wyborcze zamieszczone przed zakończeniem kampanii wyborczej nie muszą być usuwane z przestrzeni publicznej na czas ciszy wyborczej. Nie wolno ich modyfikować ani przemieszczać, ponieważ może to zostać uznane za czynne prowadzenie agitacji wyborczej.
Cisza wyborcza kończy się wraz z zamknięciem lokali wyborczych. 15 października głosowanie potrwa do 21.