REKLAMA
Kategorie

Co dalej z uchwałą antysmogową dla Śląska?

Gośćmi specjalnymi wszystkich spotkań byli przedstawiciele Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu: dr Aneta Ciślak i kardiolog prof. Andrzej Lekston, którzy przedstawiali wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie i życie mieszkańców w oparciu o przeprowadzone badania. Mowa była również o aktualnych możliwościach finansowania walki z niską emisją, m.in. ze środków RPO WSL.

 

Spotkania informacyjne to kolejny etap prac związanych z przygotowaniem projektu uchwały pod obrady Sejmiku. 18 lutego rozpoczęły się konsultacje z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz Radą Działalności Pożytku Publicznego Województwa Śląskiego i zakończą się 4 marca. Niedawno zakończyły się konsultacje społeczne. Wpłynęło ponad 200 uwag i wniosków. Są one w trakcie analizowania.

 

Przypomnijmy: przyjęty niedawno przez Zarząd Województwa projekt zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku. Użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły 5-10 lat, powinni uczynić to do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4 – w ich przypadku graniczną datę obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłużono do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5.Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

 

Wśród najważniejszych założeń uchwały antysmogowej znajduje się wprowadzenie od 1 września 2017 roku zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych. Po zakończeniu konsultacji projekt uchwały antysmogowej ma zostać skierowany pod obrady Sejmiku. Ma ona zostać przyjęta przez radnych wojewódzkich przed następnym sezonem grzewczym.(źr:śląskie)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button