Co na oparzenia słoneczne? Wypróbuj te domowe sposoby
Choć piękna pogoda sprzyja długiemu leżakowaniu i opalaniu, należy pamiętać, że słońce nie jest sprzymierzeńcem dla skóry. Jak wyleczyć domowymi sposobami oparzenia słoneczne?
Oparzenia słoneczne mogą być przykrą konsekwencją wystawienia niezabezpieczonej skóry na kontakt ze słońcem. Oparzona skóra jest zaczerwieniona, opuchnięta, bolesna i piekąca. Istnieją domowe sposoby leczenia łagodnych odmian oparzeń słonecznych, będące alternatywą dla aptecznych kremów i maści.
„Ślązaków nie obsługujemy!” Hejt osiąga apogeum! Szczegóły w TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!
Oparzenie słoneczne: czym jest?
Oparzenie słoneczne to nic innego, jak uszkodzenie skóry spowodowane zbyt długą ekspozycją na promieniowanie UV. Możemy nabawić się go nie tylko w kontakcie ze słońcem, ale także podczas wizyty w solarium. Pierwsze symptomy oparzenia pojawiają się zwykle od jednej do czterech godzin od ekspozycji skóry na działanie promieniowania UV.
Stopnie oparzenia słonecznego
Wyróżnia się trzy stopnie oparzenia słonecznego. Pierwszy stopień występuje najczęściej i obejmuje jedynie zewnętrzną warstwę skóry. Objawia się jego zaczerwienieniem, bolesnością, a następnie złuszczeniem. Objawy ustępują zazwyczaj w ciągu trzech dni.
W drugim stopniu oparzenie słoneczne, prócz naskórka, dosięga również skóry właściwej. U oparzonego pojawiają się dodatkowo takie symptomy, jak gorączka, omdlenia, nudności, a także pęcherze wypełnione płynem surowiczym, a dolegliwości nie ustępują tak prędko. Na wyleczenie skóry musimy poświęcić nawet kilka tygodni.
Oparzenie trzeciego stopnia dotyka wszystkich warstw skóry, nerwów i tkanki podskórnej. W takim przypadku receptory czuciowe osoby poparzonej zostają uszkodzone – następuje brak reakcji na dotyk.
W przypadku drugiego i trzeciego stopnia oparzenia słonecznego należy bezzwłocznie udać się po pomoc do lekarza i nie próbować leczyć się na własną rękę.
Chroń się przed oparzeniem
Niezależnie od tego, jak długo mamy zamiar eksponować skórę na słońcu, należy nałożyć na nią warstwę ochronną w postaci preparatów zawierających zarówno filtr UVA, jak i UVB. Skórę należy potraktować kremem z filtrem przed wyjściem na słońce oraz pamiętać o częstym, ponownym nakładaniu go podczas całego dnia. Krem z biegiem czasu ściera się ze skóry, a kluczowe jest zachowanie odpowiedniego poziomu ochrony przez cały dzień – zwłaszcza, gdy zażywamy kąpieli wodnej, podczas której warstwa ochronna zostaje całkowicie zmyta ze skóry.
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
Łagodne przypadku oparzenia słonecznego można spróbować wyleczyć domowymi sposobami. Jakie metody sprawdzą się najlepiej?
Schłodzenie skóry
Oparzoną skórę należy na początek ochłodzić. Dobrze sprawdzą się w tym celu okłady z delikatnych ręczników namoczonych w zimnej wodzie. Chłód skutecznie złagodzi ból i zlikwiduje zaczerwienienie. Decydując się na wzięcie prysznica, należy rozpocząć go od letniej wody i stopniowo zmniejszać jej temperaturę.
Miód
Dobroczynne właściwości miodu można wyliczać bez końca. Choć na poparzoną skórę nie poleca się nakładać ciężkich i tłustych preparatów, miód sprawdzi się doskonale ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Należy nakładać go w postaci okładów z gazy pokrytej niewielką ilością miodu.
Aloes
Sok zawarty w liściach aloesu ma działanie przeciwzapalne i utleniające. Świeżo wyciśnięty najlepiej zadziała w walce ze skutkami łagodnego oparzenia, jednak dobrze sprawdzą się również gotowe kremy z aloesem.
Ogórek
Ten bogaty w antyoksydanty i witaminę C owoc doskonale sprawdzi się przy lekkich oparzeniach skóry. Okład z ogórka odżywi ją i załagodzi ból.
Ocet jabłkowy
Okład z gazy nasączonej octem jabłkowy przywróci skórze prawidłowy odczyn pH, a także zapobiegnie rozwojowi infekcji i załagodzi stan zapalny.
Płatki owsiane
Schłodzona owsianka w formie okładu również może pomóc w walce z oparzeniem słonecznym. Płatki owsiane wykazują właściwości przeciwzapalne i mogą zmniejszyć opuchliznę, a także uśmierzyć ból.
Jogurt
Zimny jogurt nałożony na skórę przywróci jej prawidłowy odczyn pH, a także zadba o odpowiednia nawilżenie. Tak samo dobrze sprawdzi się również okład z kefiru, maślanki czy zsiadłego mleka.
Nagietek i mięta
Okłady z naparu z nagietka lub mięty zlikwidują stany zapalne skóry. Aby przygotować okład, należy zaparzyć w szklance wody dwie łyżki świeżych lub suszonych kwiatów nagietka lub mięty. Po wystygnięciu nasączamy naparem gazę i okładamy nią zaczerwienioną skórę.
Preparaty bez recepty
Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowego preparatu, możemy udać się do apteki po kremy i maści bez recepty. Najpopularniejsze w łagodzeniu objawów lekkiego oparzenia słonecznego są specyfiki zawierające panthenol i alantoinę. Przy użyciu tych substancji nawilżymy skórę, zregenerujemy ją i odbudujemy barierę lipidową. Maści z witaminą A, E i C (a także suplementacja tych witamin) sprawdzą się równie dobrze w procesie odbudowy uszkodzonej skóry.
Marlena Borczyk
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Tarcza antykryzysowa: Kolejne postojowe na kontach mieszkańców woj.śląskiego
Wybory prezydenckie: 28 czerwca nie zostanie wykorzystany żaden element pakietu z 10 maja
Gliwice: Kolejne testy na koronawirus i wyniki ujemne. Pacjenci opuszczają szpital!