Kategorie

Co oznacza wprowadzenie stanu wyjątkowego w Polsce?

Prezydent Andrzej Duda analizuje rozporządzenie Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie pograniczna polsko-białoruskiego. Nadzwyczajnymi środkami objęty byłby pas 3 km od granicy z Białorusią na terenie dwóch województw.

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!

Stan wyjątkowy w konkretnych miejscowościach województwa podlaskiego i lubelskiego zostanie wprowadzony decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej m.in.:
  • Spełnione są dwie z trzech możliwych przesłanek wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, tj. zagrożenia bezpieczeństwa obywateli oraz zagrożenia porządku publicznego.
  • Stan wyjątkowy zostanie wprowadzony na okres 30 dni.
  • Na obszarze objętym stanem wyjątkowym:
    – zawiesza się prawo do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
    – wprowadza się obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
    – wprowadza się ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia, w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Szczegółowy katalog zostanie przedstawiony w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Zgodnie z ustawą stan wyjątkowy trwa nie dłużej niż 90 dni, ale może być przedłużony o kolejne 60 dni. Jeżeli ustaną przyczyny wprowadzenia stanu wyjątkowego, prezydent – na wniosek Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia – może go znieść przed upływem czasu, na jaki został wprowadzony.

Ustawowe regulacje zawieszają prawo do zgromadzeń – z wyjątkiem obrzędów religijnych, a także do strajków i innych protestów. Okresowo zawieszone mogą też zostać zajęcia w szkołach, z wyjątkiem seminariów duchownych. W razie wprowadzenia stanu wyjątkowego, obywatele będą zobowiązani nosić przy sobie w miejscach publicznych dokumenty tożsamości.

W stanie wyjątkowym premier może czasowo zawiesić też działalność stowarzyszeń, związków zawodowych, partii i organizacji, których działalność „stanowi zagrożenie bezpieczeństwa państwa, lub porządku publicznego”, wprowadzić reglamentację zaopatrzenia, cenzurę, zagłuszać nadajniki radia i telewizji.

Za naruszenia regulacji stanu wyjątkowego mają grozić areszt lub grzywna.

Jeśli stan wyjątkowy wprowadzony zostanie na terenie większym niż jedno województwo, to koordynatorem działań zgodnie z ustawą jest premier. Jeśli jest to jedno województwo – wojewoda.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas konferencji zapewnił, że restrykcje „nie będą ingerowały” w życie zawodowe mieszkańców miejscowości nadgranicznych, „w możliwość spokojnego wykonywania działalności, chociażby rolniczej. W minimalnym stopniu będą te restrykcje dotyczyły stałych mieszkańców tych miejscowości”. Wprowadzą natomiast „istotne ograniczenia dla osób z zewnątrz, dla osób obcych na tym terenie, które chciałyby się przemieszczać w tych miejscowościach”.

Źródło: Kancelaria Premiera Rady Ministrów, RMF24.pl 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Chciał wysadzić kamienicę w Świętochłowicach. Mężczyzna przebywa w areszcie [WIDEO]

Straż Miejska z nowymi uprawnieniami. Strażnicy będą mogli wystawiać mandaty

Dzień Solidarności z Afgańczykami w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button