DomKategorieKobietaSilesia Flesz najnowsze informacje

Co symbolizują goździki, róże, tulipany? Mowa kwiatów

Mowa kwiatów. Co oznacza róża, goździk, tulipan? Które kwiaty są symbolem elegancji, a które najlepiej wręczyć na Dzień Kobiet 8 marca? Oto symbolika kwiatów.

Wszystko ma znaczenie, i liczba kwiatów, i ich kolor, a nade wszystko – gatunek. Oczywiście, że możecie wręczyć bukiet czerwonych róż teściowej, a białych róż szefowej w pracy. Jeśli jednak chcecie bukietem przekazać konkretną informację, poznajcie znaczenie kwiatów i ich kolorów.  Warto to wiedzieć. Bo możecie popełnić duże faux pas! Pamiętacie, jak Śmierć przyszedł do kwiaciarni w książce „Kosiarz” Terry’ego Pratchetta i chciał kupić kwiaty dla damy, czyli… kalie? Nie rekomendujemy wręczania damom kalii na Dzień Kobiet. Zatem jakie kwiaty dawać na Dzień Kobiet i w prezencie na inne okazje? Oto kwiatowe zasady.

Ile kwiatów ma być w wiązance?

Liczba kwiatów w bukiecie dla dziewczyny, mamy, znajomych powinna być zawsze nieparzysta. Parzysta liczba zarezerwowana jest jedynie dla kompozycji pogrzebowych. Są też inne wyjątki, jak rocznica ślubu czy 18. urodziny. Wtedy bukiet z parzystej liczby kwiatów ma znaczenie symboliczne. Poza tym – zawsze liczba nieparzysta. Oczywiście może to być tez pojedynczy kwiat.

Jakie znaczenie mają kolory kwiatów?

  • Biel – to kolor wiązanek ślubnych, kolor niewinności
  • Kolor brzoskwiniowy – wyraża wrażliwość, subtelność.
  • Czerwony to miłość, romantyzm i namiętność.
  • Czarny to kolor smutku i tęsknoty, śmierci i żałoby.
  • Fioletowe kwiaty oznaczają bogactwo i elegancję
  • Niebieski – kolor spokoju, relaksu, ale też tęsknoty i wierności.
  • Pomarańczowy – energia, pasja, radość i ciepło
  • Róż wyraża podziw, wdzięk, jest elegancki
  • Zieleń to radość i obfitość
  • Żółty – wesoły, wyraża uczucie sympatii, przyjaźni. Ale uwaga! Kolor jasnożółty to fałsz i zawiść.

Mowa kwiatów. Który kwiat dla kogo?

Anturium w starożytnej Grecji były strzałami Kupidyna dla zakochanych. Są również kwiatem uroczystymi (pamiętacie bukiety z anturium dla nauczycielek w szkole?). Są symbolem szczerego uczucia i przyjaźni.

Fiołki to symbol wierności i czujności.

Powiązane artykuły

Frezje to symbol wiosny, przyjaźni i niewinności. Dlatego też często wybierane także do ślubnych bukietów przez panny młode, szczególnie białe.

Frezje
Frezje. Fot. Pixabay

Gerbery.

Bardzo popularne w czasach PRL, od kilku lat znów wracają do łask. To kwiaty uniwersalne. Można je wręczyć ukochanej, rodzinie, przyjaciołom. Ale uważajcie na kolor: czerwone gerbery oznaczają zanurzenie w uczuciu, żółte to symbol zwycięstwa, a różowe to wyraz szacunku oraz podziwu. Białe gerbery składa się w hołdzie.

Goździki. Komu je wręczyć?

Goździki, podobnie jak gerbery, były hitem na Dzień Kobiet w czasach PRL. Wówczas każda pani otrzymywała goździk (i… rajstopy, które były wówczas towarem deficytowym). Obecnie są coraz popularniejsze. Goździki wyrażają obietnicę oraz zauroczenie. Są też zasady, dotyczące koloru. Czerwony goździk jest wyrazem podziękowań i symbolem namiętnej miłości. Biały oznacza, że mamy czyste intencje, a różowy – by osoba obdarowana poczekała na nas. Uwaga! Bukiet z wielobarwnych goździków może zostać odebrany jako znak odmowy. Oczywiście o ile obdarowana zna symbolikę kwiatów.

Czerwone goździki
Czerwone goździki wręcza się w podziękowaniu. Fot. Pixabay
  • Hiacynty, symbol wiosny, ale też zabawy, sportu oraz zazdrości i smutku. 
  • Konwalie to również kwiaty, kojarzone z wiosną. To symbol czystości, pokory, szczęścia. To też kwiaty „na zgodę”. Jeśli się z kimś pokłóciliśmy, możemy mu wręczyć bukiecik konwalii jako symbol pojednania.
  • Margaretki to podobno symbol cierpienia i krzywdy. Ale białe margaretki będą oznaczały czystość, niewinność. Żółte – przyjaźń, a różowe będą symbolem sympatii lub życzliwości. W Wielkiej Brytanii to ulubione kwiaty, wręczane na Dzień Matki.
  • Narcyzy i żonkile to kolejny symbol wiosny, nowego początku i bogactwa. W kulturze chińskiej są symbolem szczęścia.

Róże. Jakie znaczenie ma ten kwiat i w jakim kolorze je wręczyć?

O różach, które są symbolem miłości można pisać wiele. Znaczenie ma nie tylko kolor kwiatów, ale i ich liczba w bukiecie. I tak:

  • 1 róża to znak „wciąż Cię kocham”. Pojedynczą różę wręcza się na pierwszej randce.
  • 7 róż symbolizuje zauroczenie
  • 12 róż symbolizuje wierność i oddanie. Bukiet dwunastu róż będzie dobrym wyborem na na urodziny, rocznicę lub walentynki. Podobnie bukiet z 15 róż.
  • 35 róż to już naprawdę okazały bukiet, wręczany na wyjątkowe okazje jako wyraz miłości i zaangażowania.
  • 51 róż to bukiet dla ukochanej osoby na ważne rocznice lub wyjątkowe okazje.
  • 101 róż w bukiecie mówi, że obdarowana osoba jest jedyną miłością.

Bukiet czerwonych róż to znak miłości. Żółte róże często łączy się z emocjami, takimi jak zazdrość czy zdrada. Ale żółte róże symbolizują siłę i mądrość. Pomarańczowe róże możemy bez skrępowania wręczać członkom rodziny, gdyż symbolika tego koloru leży pomiędzy przyjaźnią a miłością. Bukiet białych róż najczęściej spotykany jest na ślubach, gdyż oznacza szczęśliwą miłość. Herbaciane róże to symbol podziwu.

 

Storczyki (orchidee) często wykorzystywane są w bukietach ślubnych. To symbol przywiązania, a także luksusu i bogactwa.

Mowa kwiatów. Tulipany

Tulipany są teraz, czyli wczesną wiosną, bardzo popularne i są w tylu odmianach, że aż może się zakręcić w głowie. Symbolizują wdzięk oraz elegancję, dlatego tak chętnie panowie wręczają je paniom z okazji Dnia Kobiet. I tu warto uważać na kolory. Czerwone tulipany według tureckiej legendy oznaczają idealną miłość. Żółte tulipany są symbolem radości. Białe to czystość i niewinność, a różowe wyrażają sentyment. Natomiast fioletowe tulipany to oznaka królewskiej władzy i doskonałości.

Tulipany
Tulipany Fot. Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button